SonTakip

Kayıp gezegen Theia için ilginç iddia: Parçaları dünyada

Milyarlarca yıl önce dünya ile çarpışmasının sonucu Ay’ın oluşumuna neden olduğu düşünülen Theia gezegenine dair ilginç bir bulguya rastlandı …

Kayıp gezegen Theia için ilginç iddia: Parçaları dünyada

Milyarlarca yıl önce dünya ile çarpışmasının sonucu Ay’ın oluşumuna neden olduğu düşünülen Theia gezegenine dair ilginç bir bulguya rastlandı. Bilim insanları tarafından uzun bir süredir aranan ve araştırılan Theia‘nın parçaları dünyanın merkezinde ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan Arizona Eyalet Üniversitesi jeodinamik araştırmacısı olan Qian Yuan liderliğindeki yeni bir çalışmaya göre Theia’nın parçalarının dünyanın derinliklerinde bulunan “LLSVP” kaya bloğunda yer aldığı ifade ediliyor.

Theia dünyadaki yaşamın ortaya çıkışına sebep olmuş olabilir mi?

Eyalet üniversitesi araştırmacılarından konuyla alakalı yaptığı açıklamaya göre, dünyanın çekirdeğini saran bloklar diğer kayalara göre kimyasal olarak farklı ve yoğun bir yapıya sahip.

Özellikle sismologlar bu iki kaya katmanını onlarca yıldır inceliyorlar. Depremlerden kaynaklanan sismik dalgalar bu katmanlardan geçerken aniden yavaşlıyor. Bu da onların, kendilerini çevreleyen manto kayalarından daha yoğun ve kimyasal olarak farklı olduklarını gösteriyor.

Ayrıca yapılan açıklamada parçaların Batı Afrika’nın ve Pasifik Okyanusu’nun altındaki ve kıta boyutundaki iki kaya katmanınında bulunduğu belirtiliyor.

Gizemli bilgilere sebep olan çarpışmanın 4.5 milyar yıl önce yaşandığı iddia ediliyor. Bazı araştırmacılar bu olayın dünyadaki yaşamın ortaya çıkışı için gerekli kimyasalları serbest bıraktığını düşünüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası