SonTakip

iPhone’larda pil yüzdesi nasıl açılır?

iPhone pil yüzdesi gösterme konusunu Apple kullanıcıları çok merak ediyor. Pil yüzdesini Face ID’li iPhone’da görmek için denetim merkezini …

iPhone’larda pil yüzdesi nasıl açılır?

iPhone pil yüzdesi gösterme konusunu Apple kullanıcıları çok merak ediyor. Pil yüzdesini Face ID’li iPhone’da görmek için denetim merkezini; ana ekran düğmeli iPhone’da görmek için Ayarlar > Pil bölümüne girip Pil Yüzdesi seçeneğini açmanız gerekiyor. Face ID’li iPhone’lar ise ne yazık ki durum çubuğunda pil yüzdesini kalıcı olarak göstermeyi desteklemiyor.

Rehberimizde iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 dahil Face ID’li iPhone’larda ve ana ekran düğmeli modellerde pil yüzdesini göstermeyi anlattık.

iPhone pil yüzdesi gösterme

iPhone 13 serisindeki çentik biraz daha küçük olduğu için birçok kişi Apple’ın pil yüzdesini durum çubuğuna geri getirmesini bekliyordu. Beklentiler maalesef gerçekleşmedi. Ancak yine de iPhone’un durum çubuğuna pil yüzdesini geri getirmenin yolları var.

Pil yüzdesini her zaman kullanılabilir hale getirmenin en kolay yolu, ana ekranda veya uygulamanın başka bir sayfasında pil widget’ı kullanmaktır. Geliştirilen ‘Piller araç takımı’ sayesinde, cihazınıza pil yüzdesini sürekli gösteren bir widget yerleştirebilirsiniz.

Ana ekranınıza Piller araç takımı ekleme

iPhone’unuzun ve aksesuarlarının (AirPods, Apple Pencil vb.) pil düzeylerini izlemek için ana ekranınıza Piller araç takımı eklemek için:

  • Ana Ekran arka planına dokunup uygulamalar titremeye başlayana dek basılı tutun.
  • Ekranın en üstündeki (+) simgesine dokunun, sonra aşağı kaydırıp Piller’e dokunun.
  • Boyut seçeneklerini görüntülemek için araç takımlarında sola ve sağa kaydırın. Farklı boyutlar farklı bilgiler görüntüler.
  • İstediğiniz boyutu gördüğünüzde Araç Takımı Ekle’ye dokunun, sonra Bitti’ye dokunun.

Bu işlem ana ekrana pil widget’ı ekleyecektir. Böylelikle her seferinde denetim merkezini açmaya gerek kalmadan, iPhone aygıtınızda pil yüzdesi görüntüleme işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Eğer widget kullanmak istemiyorsanız ekranın sağ üst köşesinden parmağınızı aşağı kaydırarak da görüntüleyebilirsiniz.

Durum çubuğunda pil yüzdesi gösterme

iPhone SE (2. nesil), iPhone 8 veya önceki modeller, iPad ve iPod touch (7. nesil) modellerde pil yüzdesini durum çubuğunda görebilirsiniz. Eğer iPhone SE (2. nesil) veya iPhone 8 ya da önceki model aygıtınızda Düşük Güç Modu’nu aktif ederseniz, durum çubuğunda pil yüzdesi her zaman gösterilir.

  • Ayarlar’ı açın.
  • Pil bölümüne girin.
  • Pil Yüzdesi seçeneğini aktif edin.

Bunu yaptığınızda pil simgesinin yanında, şarjınızın durumu yüzde cinsinden görünecektir. Şarj tam doluyken pil simgesi yeşil, belirli bir seviyenin altına düştüğünde de turuncu olabilir.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası