SonTakip

iPhone 13’e geleceği iddia edilen Apple ProRes nedir?

Apple tarafından yakın zamanda yapılacak lansman sonrasında iPhone 13hakkında çeşitli sızıntılar gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak …

iPhone 13’e geleceği iddia edilen Apple ProRes nedir?

Apple tarafından yakın zamanda yapılacak lansman sonrasında iPhone 13hakkında çeşitli sızıntılar gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak cihazla birlikte geleceği tahmin edilen Apple ProRes söylentileri yaygınlaştı.

Son günlerde çok sık adını duyduğumuz Apple ProRes bir video formatı olarak biliniyor. Detaylarına inildiği zaman kamera çekimleri sırasında ayrıntıların maksimum seviyede görüldüğü, dinamik ağırlığın korunması için tasarlanan bir program olduğu düşünülebilir. Tüm bu ayrıntıları gerçekleştirse de temelinde çok daha farklı bir işlevi bulunuyor.

Apple ProRes bir video düzenleme formatı olarak tasarlandı

Farklı işlevleri olsa da aslında Apple ProRes bir video düzenleme uygulaması olarak hizmet veriyor. Video düzenleyiciler isteğe bağlı olarak Adobe Premiere Pro gibi ya da Apple Final Cut Pro gibi programlara aktarım gerçekleştirilebiliyor. Bu tür programlara aktarım gerçekleştirildiği sırada yeni dönemde Apple ProRes ile dönüşüm sağlanabilecek. Sıkıştırılarak elde edilmiş bir format olduğu için görsellerde kaybı sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

Doğrudan kayıt yapmak için ise dıştan takmalı bir kamera kaydedici ile birlikte farklı ve birden çok kamera ile doğrudan ProRes kaydı gerçekleştirilebilecek.

Neden Apple ProRes kullanılmalı?

Yeni video formatı Apple ProRes kullanımı için elbette geçerli sebepler var. Bilgisayarın CPU’sunda daha kolay olması bu sebeplerden birisi olarak sayılabilir. Kameranın doğal olarak yakalamış olduğu kareler H.264 ya da H.265 biçimleri kullanılarak ortaya çıkan görüntüden çok daha sorunsuz ve kaliteli bir düzenleme imkanı sunabilir.

ProRes kullanımı için pahalı video düzenleme yazılımlarının kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz. Apple teknolojik açıdan üst segment bir çalışmaya imza attı. Uygulamanın benimsenmesi iPhone’lar üzerinde video kayıtlarına duyulan güveni de artıracak. Uygulamanın kendi içerisinde bir aile olduğu ve farklı ihtiyaçlara yanıt verdiği dile getiriliyor. Yerden tasarruf sağlayan farklı formatları ile birlikte İphone 13 ailesinde kullanıma hazır olarak sunulacağı iddia ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası