SonTakip

iOS 15 fotoğrafların kaynağını gösterecek

WWDC 2021’de tanıtılan iOS 15 işletim sisteminin ilk betasıyla birlikte kullanıcıları bekleyen yenilikler ortaya çıkmaya başladı. Sistem …

iOS 15 fotoğrafların kaynağını gösterecek

WWDC 2021’de tanıtılan iOS 15 işletim sisteminin ilk betasıyla birlikte kullanıcıları bekleyen yenilikler ortaya çıkmaya başladı. Sistem iyileştirme ve geliştirmelerinin yanı sıra kullanışlı birçok yeni özelliğe kavuşan işletim sistemi fotoğraflar için de büyük kolaylık sağlıyor.

iOS 15 fotoğrafların nereden geldiğini gösterecek

Gelen iOS 15 sürümü Fotoğraflar uygulamasına yeni yetenekler kazandırdı. İlk özellik geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan fotoğrafa ait EXIF bilgilerinin artık görüntülenebilir olması olarak karşımıza çıkarken şimdi ise ikinci özellik ortaya çıktı.

İkinci özellik ile, seçilen fotoğraf için bir başlık alanı, fotoğrafın çekildiği konum ve mevcut herhangi bir arama bilgisi ekleyebileceğiniz yeni bir “Bilgi” düğmesi aracılığıyla erişiliyor.

Yukarıdakilere ek olarak bilgi düğmesi, kameranızı kullanarak çekmediyseniz, bir görüntünün cihazınızdaki hangi uygulamadan kaydedildiğini size söyleyecek. Örneğin yukarıdaki örnekte HomePod görüntüsünün Safari aracılığıyla web’den kaydedildiğini görebilirsiniz.

Bu meta veri bilgisi aynı zamanda bir düzenleme etiketi gibi davranır, bu nedenle kalın harflerle “Kaydedilenler” konumuna dokunursanız, ‌Fotoğraflar‌ uygulaması fotoğraf kitaplığınızı aynı uygulamadan kaydedilen diğer resimleri size gösterecek şekilde filtreler, yani hedefinizin dışındaki fotoğraflar arasında bulmak için uğraşmazsınız.

Yeni özellik, fotoğraflarınıza başka bir organizasyon katmanı ekleyerek, örneğin Mesajlar’dan veya WhatsApp konuşma dizilerinden kaydettiğiniz tüm resimleri, uygulamalara girmek zorunda kalmadan bulmanızı sağlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası