SonTakip

iOS 14.5 beta 6 yayımlandı: Siri artık daha yetenekli

Neredeyse tüm teknoloji üreticileri yazılımlarını herkese açık olarak yayımlamadan önce gönüllü kullanıcılarına test ettiriyor. Beta adı verilen …

iOS 14.5 beta 6 yayımlandı: Siri artık daha yetenekli

Neredeyse tüm teknoloji üreticileri yazılımlarını herkese açık olarak yayımlamadan önce gönüllü kullanıcılarına test ettiriyor. Beta adı verilen bu süreçte hatalar kullanıcılar tarafından bildiriliyor ve geliştiriciler tarafından düzeltiliyor. Apple da iOS 14.5 için bu süreci yürütüyor ve süreç beta 6 aşamasına geldi.

Güncelleme şu an yalnızca geliştiriciler tarafından yüklenebilir. Yakın zamanda herkese açık olarak indirilebilecek.

iOS 14.5 beta 6 ile Siri yeni marifetler kazandı

Siri’nin Türkçe sürümünde tek bir kadın sesi olsa da İngilizcede durum aynı değil. Siri’yi İngilizce olarak kullananlar varsayılan olarak kadın sesiyle kullanıyor, isterlerse erkek sesini de seçebiliyordu. Birleşmiş Milletler’in araştırma raporuna göre sesli asistanların varsayılan olarak kadın sesini kullanması olumsuz etki yaratıyor.

Apple bu raporu dikkate almış olacak ki artık Siri açılırken kadın ve erkek sesleri arasından seçim yapılmasını isteyecek. Bu seçim özelliğiyle birlikte iki yeni ses daha eklenmiş. Eklenen bu sesler sinirsel metin okuma özelliğini destekliyor, yani aksanlar arasında geçiş yapmak mümkün oluyor. Siz de Siri’yi İngilizce olarak kullanıyorsanız bu yeniliklerden yakında faydalanabileceksiniz.

iOS 14.5’in tam sürümü merakla bekleniyor, çünkü Apple tam sürümde yeni bir kilit açma yöntemi getirecek. Eklenecek olan yöntem ile Apple Watch kullanılarak cihazın kilidi açılabilecek.

iOS 14.5 beta 6 ile gelen yenilikler yeni Siri özelliklerinden ibaret. Güncellemenin yakında tüm beta kullanıcılarına açılması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası