SonTakip

iOS 14.2 güncellemesi (GM) çıktı! İşte yenilikler!

iOS 14.2 güncellemesi (GM) yayımlandı. Apple’ın bu sürümü henüz geliştirilme aşamasında. Geliştiriciler ve halka açık olan teste (public beta …

iOS 14.2 güncellemesi (GM) çıktı! İşte yenilikler!

iOS 14.2 güncellemesi (GM) yayımlandı. Apple’ın bu sürümü henüz geliştirilme aşamasında. Geliştiriciler ve halka açık olan teste (public beta) kaydolan kullanıcılar tarafından denenebilen iOS 14.2 GM, Shazam ile Apple’ı birleştirdi.

Denetim Merkezi aracılığı ile kontrol edilebilen Shazam, bünyesinde barındırdığı müzik tanıma sistemi sayesinde kullanıcılara vakit kazandırıyor ve AirPods ile de uyumlu bir şekilde çalışıyor. Ayrıca iOS’u kullanmayı tercih eden kişileri 100’den fazla simge (emoji) ve 8 adet duvar kağıdı bekliyor.

iOS 14.2 güncellemesi (GM) çıktı! İşte yenilikler

Dosya boyutu 4.03 GB olan iOS 14.2, “golden master” olarak bilinen GM kısaltması ile piyasaya sürüldü. Bu bağlamda Apple tarafından üretilen yeniliklere henüz tam anlamı ile güvenilmediğini ve bu yeniliklerin test edilmek zorunda olduğunu söyleyebiliriz.

Gülen yüz, ninja suratı, kara kedi, kutup ayısı, sinek, biber, değnek ve tüy gibi ilginç emojileri insanların hizmetine sunan Apple, Shazam uygulamasının Siri aracılığı ile de kullanılmasına olanak tanıyor. Denetim Merkezi aracılığı ile aktif edilebilen bir diğer eklenti ise kısa bir süre önce içerisindeki şarkıların dinlendiği albümlerin yer aldığı bir panel ile ilgili.

Bu panel sayesinde albümlere ulaşmak artık daha da kolaylaştı. Bunun dışında görme engeli olan veya görme bozukluğu yüzünden önünü kısmen görebilen kişiler için “İnsanları Algılama” (People Detection) isimli bir yazılım geliştirildi. Bu yazılım iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPad Pro (dördüncü nesil) ve ‌11 inç iPad Pro‌ (ikinci nesil) tarafından kullanılabilecek.

Bu yazılım, Büyüteç isimli uygulama sayesinde çalıştırılıyor. Böylece gözlerinde problem olan kullanıcılar, iPhone’un kamerasını kullanarak, önünde ne olduğunu görebilecek. Bu özellik, insanları COVID-19 salgınından uzak tutacak.

iOS 14.2 (GM), yukarıda belirtilen dört cihazdan birine yakın olan bir kişiyi veya kişileri tespit edecek ve o kişinin ne kadar uzakta olduğunu söyleyecek. Görme ile ilgili problem yaşayan kişilere ses, görüntü ve kabartma aracılığı ile (gerçek zamanlı) bilgi verilecek.

Kullanıcıları rahatsız eden ve ekrana “Yeni bir iOS güncellemesi mevcut!” cümlesini yansıtan bildirim de ortadan kaldırıldı. iPhone’da kullanılan Apple Watch uygulamasının tasarımı daha basit bir çizim eşliğinde yenilendi.

Harcamalar kontrol altında

Apple Card kullanıcıları de ihmal edilmedi. Bu kartı kullanan kişiler 1 yıl içerisinde ne kadar harcama yaptığını görebilecek. Bu güncellemeden önce yapılan harcamalar haftalık ve aylık bazda kayıt altına alınıyordu.

Ayrıyeten HomePod 14.2 güncellemesini yanında getiren iOS 14.2 GM, Intercom isimli bir özelliği kullanıcılar ile buluşturdu. Bu sayede HomePod, HomePod mini ve diğer Apple ürünleri (iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods ve CarPlay) birbirlerine sesli mesajlar gönderebiliyor. Kendisini aktif etmek için “Hey Siri, Intercom.” cümlesini kullanmalısınız.

Hem karanlık mod eşliğinde hem de karanlık mod olmadan kullanılan iPhone modellerinde kullanılabilen duvar kağıtlarının yanı sıra AirPods kullanıcılarını da sevindiren bir özellik getirildi. AirPods’ın şarjda durduğu süre kısaltıldı. Böylece kendisinin bataryası daha geç eskiyecek.

HomePod ile 4K çözünürlüğe sahip olan Apple TV, iOS 14.2 (GM) sayesinde, birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışıyor. Dilerseniz bu güncellemenin getirdiği diğer yeniliklere ve düzelttiği problemlere bir göz atabilirsiniz:

Diğer yenilikler

— MagSafe, deri bir kılıf ile korunan iPhone 12 modellerinde iz bırakmayacak.
— Kulağınıza zarar verecek düzeyde olan sesler çalındığında ekrana bildirim yansıtılacak.
— HomePod, Dolby Atmos ile uyumlu bir şekilde çalışacak.
—Maruz Kalma Bildirimleri isimli uygulama ile toplanan istatistikler sağlık merkezlerine iletilebilecek.

Çözülen sorunlar

— Uygulamaların ana ekranda çalışmamasına sebep olan bir sorun ortadan kaldırıldı.
— Kamera uygulaması açıldığında ekrana yansıyan siyah ekran sorunu giderildi.
— Kilit ekranında yer alan klavye aracılığı ile yazılan şifrenin bazen algılanmamasına neden olan bir sorun ortadan kaldırıldı.
— Fotoğraflar uygulamasının fotoğrafları göstermemesine neden olan bir sorun ortadan kaldırıldı.
— Hava Durumu isimli uygulamanın sıcaklığı Fahrenheit yerine Celsius birimi ile göstermesine neden olan bir problem etkisiz hâle getirildi.
— Hava Durumu isimli uygulamanın hava durumunu yanlış göstermesine sebep olan ilgili sorun ortadan kaldırıldı.
— Sesli kayıtların gelen aramalar yüzünden sekteye uğramasına neden ilgili sorun ortadan kaldırıldı.
— Netflix aracılığı ile izlenen bir videonun ekranı karartmasına neden olan bir sorun ortadan kaldırıldı.
— Apple Cash, kendisinden Siri aracılığı ile para gönderilmesini istediğinizde talimatınıza uymayabiliyordu. Bu sorun çözüldü.
— Apple Watch uygulamasının beklenmedik bir şekilde kapanmasına sebep olan sorun ortadan kaldırıldı.
— Apple Watch ve iPhone arasındaki veri alışverişinin sekteye uğramasına neden olan bir sorun ortadan kaldırıldı.
— CarPlay’in çalınan müziği algılamamasına neden olan ilgili problem etkisiz hâle getirildi.
— Apple cihazlarının kablosuz şarj teknolojisinden yararlanamamasına neden olan bir sorun çözüldü.
— iPhone’un iCloud sistemindeki bilgileri yedeklemesi sırasında Maruz Kalma Bildirimleri isimli uygulamayı devre dışı bırakan ilgili sorun etkisiz hâle getirildi. Buna benzer sorunlar da ortadan kaldırıldı.

Bu güncellemeye erişmek için iki seçenek mevcut: Eğer bir geliştirici iseniz Apple Developer Center’ı kullanmalısınız. Eğer bir kullanıcı iseniz bu güncellemeyi kayıt olduğunuz ilgili beta programı aracılığı ile indirebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası