SonTakip

iOS 10.3 yüklemeden önce mutlaka yedek alın!

iOS 10.3’ün bu ay içerisinde yayınlanması bekleniyor. Güncellemeyi yüklemeden önce veri kaybı yaşamamak için iOS cihazınızın yedeğini almanız çok önemli.

iOS 10.3 yüklemeden önce mutlaka yedek alın!

Apple, iOS 10.3′ü yaklaşık 1.5 aydır test etmekte. Şu anda beşinci betası yayında olan güncellemenin bu ay içinde yayınlanması bekleniyor. Bir çok iOS kullanıcısı da iOS sorunlarından kaynaklı olarak daha stabil bir sürüm olacağı düşünüldüğünden dolayı iOS 10.3 ü bekliyor. iOS 10.3 yayınlandığında yüklemek istiyorsanız mutlaka yedek almalısınız.

Dosya sistemi değişiyor

iOS 10.3 küçük bir güncelleme fakat çok önemli bir değişiklik içeriyor. Bu da  iPhone ve iPad’lerin HFS + dosya sisteminden yeni Apple Dosya Sistemi’ne (APFS) geçecek olması.

APFS, katı hal depolama, güçlü şifreleme ve daha fazla depolama tasarrufu için geliştirilmiş önemli bir yenilik. APFS, kademeli olarak varsayılan macOS dosya sistemi haline gelecekken aynı durum iOS cihazlar için de geçerli. Apple, watchOS‘u da yeni dosya sistemine taşımayı planlıyor.

HFS + dosya sistemi ile APFS birbiri ile uyumlu değil. Bir kez APSP’ye geçtikten sonra, tüm verilerinizi silmeden ve belleği yeniden biçimlendirmeden HFS + ‘ya dönüştürmenin hiçbir yolu yok. Bunun anlamı, iOS 10.3 yüklü bir cihazda depolanan her dosyanın  eski biçimden yeni biçime dönüştürüleceğidir.

Apple, bu dönüştürme sürecini olabildiğince düzgün ve kayıpsız hale getirme konusunda çaba harcıyor. Ancak bir dosya sistemini yükseltmek her zaman bir şeylerin ters gitme ihtimalini ortaya çıkarıyor. Eğer güncelleme işlemi sırasında bir sorun oluşursa verilerinizi kaybedersiniz. Çünkü güncelleme başlayınca dosya dönüştürme işlemi de başlıyor. Bu sebeple iOS 10.3 yüklemeden önce iTunes yada iCloud ile mutlaka yedek alın.

 

 

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/ios-103-yuklemeden-once-mutlaka-yedek-alin-80095

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası