SonTakip

Instagram’dan gençlere mola verme uyarısı

Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, önemli açıklamalar yaptı. Bir taraftan Facebook, Instagram ve WhatsApp …

Instagram’dan gençlere mola verme uyarısı

Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, önemli açıklamalar yaptı. Bir taraftan Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çökme sorunları bir taraftan ise Frances Haugen’ın yaptığı ifşalarla karşı karşıya. Buna göre, Haugen’ın Kongre’ye verdiği Instagram’ın gençler üzerinde olumsuz etkisi üzerine ifadesi sonrası yeni bir Instagram mola verme uyarısı gündeme geldi.

Facebook, Instagram mola verme özelliği için harekete geçti

Tüm dünyada son zamanlarda sosyal medyanın gençler üzerinde etkisi büyük bir tartışmaya neden oldu. Facebook ise Frances Haugen’ın itirafları ile bu konuda köşeye sıkıştı. Bildiğiniz gibi Haugen, Facebook’un gençlerin ruh sağlığı ve paylaşılan haberlerin gerçekliği gibi konularda pek de ciddi bir politikaya sahip olmadığını açıkladı. Bunu belgelerle kanıtlayan Frances Haugen, firmayı zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Facebook ise gençlerin daha yoğun kullandığı Instagram platformunda daha az zaman geçirmesi için mola verme gibi bir özellik deneyeceğini açıkladı. Buna göre Instagram mola verme sistemi bir gönderiye birden fazla bakan gençleri uyaracak. Kişiyi başka içeriklere bakması için uyaracak olan platform, kişinin platformda daha kaliteli zaman geçirmesini hedefliyor.

Her ne kadar Instagram Kids planı devre dışı kaldı. Platformun mola verme özelliği ise bir bakımdan yaş kontrolü getiriyor. Buna göre Instagram, 18 yaş altı gençlerin kendi yaşlarına uygun olmayan olumsuz içeriklerle karşılaşmasına engel olacak. Instagram mola verme özelliği ile kişiye içerik için mola verme uyarısı verecek. Tabii ki Instagram +18 içeriklere kolay kolay yer vermeyen bir yapıda. Ancak yine de gençlere uygun olmadığını düşündüğü içerikler için bu tür bir uyarı sistemi üzerinde çalışılıyor.

Nick Clegg, şu an için Instagram mola ver özelliğinin ne zaman devreye gireceği konusunda ayrıntı vermedi. Ancak bu özellikle ilgili daha önce farklı sızıntılar ortaya çıktı. O dönemde özelliğin Instagram Kids ile geleceği tahmin edildi.

Frances Haugen’ın yaptığı suçlamalara ise Facebook dolu dolu bir cevap vermiş değil. Özellikle teknoloji dünyası Haugen’ın Instagram ifadesi sonrası mola vermenin açıklanması da ilginç bir tesadüf olarak yorumladı. Şu an için bu özelliğin 18 yaş altı gençler için devreye gireceğini de hatırlatmak gerekiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası