SonTakip

Instagram ve Facebook’un mesaj şifreleme planları ertelendi

Facebook, gittiği isim değişikliğinin ardından Meta‘nın yalnızca yeni bir firma adı olmadığını; bir vizyon değişikliği gerçekleştirdiklerini …

Instagram ve Facebook’un mesaj şifreleme planları ertelendi

Facebook, gittiği isim değişikliğinin ardından Meta‘nın yalnızca yeni bir firma adı olmadığını; bir vizyon değişikliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Şirket, üzerinde çalıştığı projelerle bunu her geçen gün kanıtlıyor. Birçok yeni proje ve fikirle karşımıza çıkan Meta, hepimizin merakla beklediği yenilikler peşinde.

Meta, bütün projelerini bir çatı altında toplayarak bunlarla ilgili bazı yenilikler yaptı. Facebook gruplarında başlattığı alışveriş dönemi, Microsoft ile yaptığı işbirliği, reklam kategorilerinde yaptığı düzenlemeler bu örneklerden bazıları. Fakat şimdi, Instagram ve Facebook için getireceği mesaj şifreleme planlarını ertelediğini açıkladı.

Meta, uçtan uca şifrelemeyi ne zaman getiriyor?

Meta, Instagram ve Facebook için bir mesaj şifreleme özelliği getireceğini duyurmuştu. Şirket, 2022‘ye girmeden hazır olacağını söylediği bu tüm mesaj şifreleme projelerinin 2023 yılının herhangi bir dönemine ertelediğini açıkladı. Planladıkları tarihin çok ilerisinde bir tarih vermeleri, bu işi doğru ve tam yapmak istemelerine dayanıyor.

Facebook güvenlik şefi Antigone Davis, ünlü İngiliz gazetesi The Telegraph’ta bir yazı paylaştı. Uçtan uca mesaj şifrelemesinin Instagram ve Facebook’a geleceği tarihin 2023’e ertelendiğini açıkladı. Başta verilen 2022 tarihinin istedikleri temiz ve doğru sonuca ulaşmak için yeterli olmadığını söyledi.

Bildiğiniz üzere, bu uçtan uca şifreleme sistemi WhatsApp‘ta mevcut. Fakat Instagram bu özelliği henüz almadı. Facebook ise yalnızca Messenger içerisinde başlatabileceğiniz ”Gizli Konuşmalar” özelliğine sahip.

Birleşik Krallık teknolojik güvenlik yasası sorun olacak mı?

Birleşik Krallık, 2023 yılında yürürlüğe girecek bir güvenlik yasası çıkarıyor. Bu yasa ile, teknoloji şirketlerinin istismarının önlenmesi ve çocukların korunması amaçlanıyor. Bazı gizli siteler şu an için bir şifreleme gerektirmediğinden şimdiki Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, mevcut şifreleme hatalarına karşı çıkıyor.

Meta şifreleme planlarını ertelendiği tarih ile, Birleşik Krallık’ın getireceği yasanın tarihi çakışabilir. Davis, her ne kadar şifreleme özelliği ertelenmiş olsa da, Meta’nın şu anki şifrelenmemiş kullanıcı bilgilerinin kötüye kullanımını tespit edecek bir sisteminin olacağını söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası