Honda’nın yeni hava yastığı ile ölüm riski azalacak

  • 29 Ağustos 2019
  • 103 kez görüntülendi.
Honda’nın yeni hava yastığı ile ölüm riski azalacak

1999 yılından bu yana araçlarda aktif olarak kullanılmaya başlanan ve yıllardır zorunlu tutulan hava yastığı, trafik kazalarında sürücü ve yolcularda ölüm ve yaralanmaları azaltmak için kritik öneme sahip olduğunu defalarca kanıtladı.

Bu yastık sayesinde önden çarpmalarda sürücünün alacağı hasar yüzde 29, ön koltuktaki yolcunun ölüm riski ise yüzde 32 oranında azaltılıyor. Honda’nın Ohio merkezli Ar-Ge ekibi geliştirdikleri yeni hava yastığı araçlarda kullanılmaya başlandığında bu oranların çok daha iyi seviyelere geleceğini belirtiliyor.

Mercedes’den kaza sırasında tasarımı değişen araç!

Alman otomobil devinin deneysel güvenlik aracı – Mercedes Benz ESF 2019 sunduğu güvenlik önlemleri ile oldukça dikkat değişiyor. İşte kaza sırasında tasarımı değişen araç!

Honda’nın yeni hava yastığı ile ölüm riski azalacak

Japon otomobil üreticisinin 2020 yılında araçlarda göreceğimiz yeni hava yastığı, beyzbol avcısı eldivenini andıran bir tasarıma sahip. Bu sayede kaza sonrasında yolcunun başının dönmesi büyük oranda önlenirken, ciddi yaralanmalara neden olan “kafanın yastıktan kaymasının” önüne geçildiği belirtiliyor.

Geleneksel hava yastıkları tek bir şişirilebilir bölmeye sahip. Honda’nın geliştirdiği ise dört ana bileşenden oluşuyor. Orta bölmeye ek olarak her iki tarafta yani yanlarda şişen bölümler olması kafayı tutarak yaralanmaları azaltıyor.

Honda Ar-Ge Başkanı Jim Keller, “Bu yeni teknoloji, çeşitli kaza senaryolarında elde edilen veriler ışığında güvenliği artırma çalışmalarını temsil ediyor ve mühendislerimizin trafik yaralanmalarını ve ölümlerini azaltma mücadelesine getirdiği yenilikçi düşünceyi yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

https://shiftdelete.net/honda-hava-yastigi-olum-riski-azalacak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri