SonTakip

Hindistan-TikTok savaşı kızıştı: Paralara el kondu

Hindistan ve TikTok arasındaki savaş büyüyor. Geçtiğimiz aylarda Asya ülkesinde yasaklanan uygulama, şimdi de vergi kaçırma suçlamalarıyla karşı …

Hindistan-TikTok savaşı kızıştı: Paralara el kondu

Hindistan ve TikTok arasındaki savaş büyüyor. Geçtiğimiz aylarda Asya ülkesinde yasaklanan uygulama, şimdi de vergi kaçırma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Hindistan TikTok‘un ana şirketi olan ByteDance‘in, iki farklı bankada bulunan hesaplarına el koydu. Şirketin bu hesaplardan para çekmesi ve herhangi bir işlem yapması yasaklandı. ByteDance, olayı mahkemeye taşıdı.

Hindistan ve TikTok mahkemelik oldu

Reuters‘a göre Hindistan, Çinli sosyal medya devinin, HSBC ve Citibank‘ta bulunan hesaplarına el koydu. Bu duruma neden olarak TikTok’un, ülkedeki vergi politikalarını ihlal etmesi gösteriliyor. Hindistan’da, 2016 yılından bu yana yerli olmayan kuruluşlar için yüzde 6 ila 12 arasında ek bir “Eşitleme Vergisi” uygulanıyor. Şirketin bu vergiyi, ödemediği iddia ediliyor. Mahkemeye taşınan olayın, nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu.

TikTok, Dünya üzerinde bir milyardan fazla aktif kullanıcıya ulaştı.

ByteDance yetkilileri, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Hesaplarına bloke konulması sebebiyle tüm işlerinin durduğunu belirten şirket, serbest ticaret yapma haklarının ihlal edildiğini iddia etti. Sosyal medya devi aynı zamanda, çalışan maaşları gibi çeşitli ödemelerin de bu durumdan etkileneceğini ekledi.

Gerginliğin sebebi politik

ülkede milyonlarca kullanıcısı bulunan uygulamanın, asıl sorunu vergi değil. Hindistan ve Çin arasındaki sınır gerginliği, iki ülke arasında sorunlara neden olmuş durumda. Ne yazık ki bu durum, TikTok ve çatı şirketi olan ByteDance‘i de etkiliyor. Ancak TikTok, sorun yaşayan tek uygulama değil. Geçtiğimiz ay, özellikle Çin hükümetine yakınlığı ile bilinen WeChat dahil pek çok uygulama, benzer sorunlar yaşadı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası