SonTakip

Google’dan Chrome için yeni güvenlik düzenlemesi

Google Chrome 86 güncellemesi kendisinden söz ettirmeye başladı. Chrome, hem masaüstü cihazlarda hem de mobil cihazlarda popülerliğini korumaya …

Google’dan Chrome için yeni güvenlik düzenlemesi

Google Chrome 86 güncellemesi kendisinden söz ettirmeye başladı. Chrome, hem masaüstü cihazlarda hem de mobil cihazlarda popülerliğini korumaya devam ediyor.

Arama motoru devi her fırsatta kullanıcıların güvenliğine öncelik verdiğini söylüyor. Bu güncellemenin iOS ve Android kullanıcıları için hazırlandığı duyuruldu.

Google Chrome 86 güncellemesi neler sunacak?

Kullanıcıların parolalarını şifrelenmiş bir biçimde kaydedebilen Chrome, kimlik bilgileri de dahil olmak üzere, artık bu tarz bilgileri çalınmış bilgiler ile karşılaştıracak. Böylece bir kullanıcı tarafından belirlenen yeni bir şifre, daha önce gizliliği ihlal edilmiş (başkası tarafından çalınmış) bir şifre ise derhal değiştirilebilecek.

Google, yanlışlıkla bu tarz bir şifreyi seçen kullanıcılara şifre değiştirme konusunda bazı tavsiyeler verecek. 22 yıldır faaliyet gösteren Amerikan şirket, akıllı telefon kullanıcılarını da es geçmeyecek.

Mobil kullanıcılar da kendi şifresinin bir başkası tarafından çalınıp çalınmadığını ve kullandığı Chrome sürümünün güncel olup olmadığını kontrol edebilecek. Buna ek olarak iOS kullanıcıları tarafından diğer uygulamalarda ve tarayıcılarda kullanılan şifrelerin de otomatik bir şekilde kaydedilebileceği belirtildi.

iOS kullanıcıları artık her uygulamada tekrar tekrar şifre girmeyecek. Bu fırsatı elde etmek isteyen kullanıcıların biyometrik kimlik doğrulaması testinden geçmesi gerekecek. Android kullanıcıları ise kimlik avı saldırılarına ve virüslere karşı Google’ın güvenli tarama hizmetini kullanabilecek.

Bu hizmeti kullanmak isteyenlerin kendi verilerini Google’ın güvenli tarama hizmetine emanet etmesi şart. Ayrıca Android kullanıcılarının güvenli olmayan bilgi formlarını doldurmasını istemeyen Google, böyle bir işlemi tamamlamak isteyenleri uyaracak.

Chrome, güvenli olmayan dosyaları indirmek isteyen kişileri uyaracak ya da bu tarz indirme işlemlerini engelleyecek. Bu güncellemenin şu anda geliştirilme aşamasında olduğu biliniyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası