SonTakip

Google ses tanıma özelliği çevrimdışı da çalışacak!

Google ses tanıma özelliği çevrimdışı da çalışacak!

Google Gboard klavyesi üzerindeki dikte tuşu kullanıcılara konuşarak mesaj yazma konforunu sunuyor. İnternet bağlantısı gerektiren uygulama için Google cephesinden sevindiren bir haber geldi. Google ses tanıma özelliği için internete bağlı olma zorunluluğunu kaldırdı. 

Google Drive mobil için yenilendi!

Dosya paylaşımını verimli ve pratik hale getiren Google Drive masaüstü deneyimini mobile de getirmeye başladı. Mobil için yenilenen uygulama bakalım bize neler sunuyor?

Google Gboard klavyesindeki dikte tuşu Google Pixel telefonlarda çevrimdışı kullanılmaya başlıyor. Artık metinleri akıllı telefon internete bağlı olmadığı zamanda bile konuşarak yazdırmak mümkün. Tabi bu şimdilik  yalnızca Pixel ailesi için geçerli. 

Google’ın AI ekibi son yaptığı açıklamayla, cihaz internete bağlı değilken bile Gboard’a yapılan konuşmaların tanımlanabileceğini söyledi. Yeni güncelleme sayesinde telefon internetten veri göndermeden kullanıcısının ne söylediğini anlayıp mesaja dökecek. Bu sayede hem hızlı hem de daha pratik olan dikte, tabiki herhangi bir internet bağlantısı olmadığı için daha da güvenli. 

Google daha önce yaptığı açıklamasında güvenilirliği artırmak için böyle bir geliştirme üzerinde çalıştığını söylemişti. 

Google çevrimdışı dikte özelliği nasıl çalışıyor?

Ses tanıma özelliği ilk önce kelimeleri bilinen en küçük parçalara ayırarak işe başlıyor. Sonrasında bir cümle oluşturmak için konuşmanın düzenini analiz eden sistem bu aşamada bir süre gecikme yaşatsa da doğru sonuçlar çıkarıyor. Google ekibine göre çevrimdışı dikte özelliği ilerleyen zamanda daha fazla cihazı kapsayacak şekilde güncelleme alacak. Aynı zamanda şimdilik yalnızca Amerikan İngilizcesi’ni anlayan dikteye yeni dil seçenekleri de eklenecek. 

https://shiftdelete.net/google-ses-tanima-ozelligi-cevrimdisi-da-calisacak

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası