SonTakip

Google, güvenlik için şifreleri takip edecek!

Google yaşanan birçok güvenlik ihlalinden sonra şifreler konusunda da adım atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Google Şifre Kontrolü aracını …

  Google, güvenlik için şifreleri takip edecek!

  Google yaşanan birçok güvenlik ihlalinden sonra şifreler konusunda da adım atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Google Şifre Kontrolü aracını güncelliyor. Bu ne demek oluyor? Google’ın size öneri olarak sunduğu yüksek güvenlikli şifrelerin yanında, kayıtlı olarak tutulan şifrelerinizin bir diğer hesabınızda kullanılmasının önüne geçiliyor, demek.

  Google Şifre Kontrolü aracını güncelliyor

  Bilmeyenler için, Google’ın Şifre Kontrolü isimli aracı, internet sitesi üzerinden hesaplarınızın kayıtlı olduğu şifreleri değerlendirip değiştirilmesi gerekenleri belirleyen bir hizmet.

  Bunun yanında bazı kişiler aynı şifreleri birkaç hesapta kullanabiliyor. Güvenlik açıklarından yararlanan kötü amaçlı kişiler de insanların tek bir şifresine ulaştıktan sonra diğer hesaplarında da eğer aynı şifre kullanılmışsa kişinin bilgilerine kolaylıkla ulaşabiliyor.

  Bu durumun önüne geçmek isteyen Google ise bu noktada yeni adımlar atıyor. Google Şifre Kontrolü aracını Güvenlik Kontrolü gösterge tablosuna ekliyor ve şifreler noktasında kullanıcıların güvenliğini sağlamaya çalışıyor.

  Yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 52’si aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanıyor. Bu ise güvenlik sorunlarının yaşanmasına neden oluyor.

  Giriş bilgilerinizi takip etmek için şifre yöneticisi gibi bir araç kullansanız bile bu oranın ardından görüldüğü üzere birçok kişi birçok hesap için şifreleri tekrar kullanıyor. Hatta yapılan anket sonuçlarına göre bu kullanıcıların yüzde 13’lük kısmı bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor ki bu da bir hesabın ele geçirilmesi bütün hesapların ele geçirilmesi anlamına geliyor.

  Yukarıdaki gibi görünecek yeni Google Şifre Kontrolü aracı sayesinde hangi hesaplarınızda hangi şifrelerin aynı olduğu veya, hangi güvenlik düzeyinde olduğunu sizlere aktaracak. Yani bununla birlikte Google, artık aynı şifreleri kullanmamak üzerine odaklı bir hamle yapmış oluyor.

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası