SonTakip

Galaxy S21 için can sıkan Android güncellemesi

Akıllı telefon kullanıcılarının pek çoğu güncel yazılımlara ulaşmak için yeni telefonları tercih ediyor. Android tarafta birçok model bulunduğu …

Galaxy S21 için can sıkan Android güncellemesi

Akıllı telefon kullanıcılarının pek çoğu güncel yazılımlara ulaşmak için yeni telefonları tercih ediyor. Android tarafta birçok model bulunduğu için Android güncellemelerinde sorunlar yaşanabiliyor. Google ilk olarak 2016 yılında Pixel telefonları için sorunsuz güncellemeler sunmaya başladı. Geçen yıl ise ‘tüm cihazlarda sorunsuz güncelleme‘ sunacak deniyordu. Android 11 güncellemesi ile bu sorunun üstesinden geleceği beklenen Google’ın maalesef çözmediği ortaya çıkıyor.

Android 11 güncellemesi ‘her telefon için sorunsuz’ olmayacak

Samsung’un yeni tanıtılan telefon serisi Galaxy S21’da fark edilen Android güncellemesi sorunu, Google’ın uyumluluk tanımı belgesi noktasında verdiği kararlardan vazgeçtiğini gösteriyor. Google Android CDD(Uyumluluk Tanımı Belgesi) Android OEM’leri için kılavuz görevi görüyor.

CDD, Google’ın diğer bütün markaların Android sürümleriyle uyumlu olması için OEM’lerden ne talep ettiğini gösteriyor. Google, Motorola, OnePlus ve hatta LG gibi üreticilerin tonlarca Android telefonu bunu destekliyor olmasına rağmen Samsung’un yeni serisinde bu destek bulunmuyor.

Yaşanan güncelleme sorunu temelde güncelleme arka planda yüklenirken telefonunuzun normal şekilde çalışmaya devam etmemesinden kaynaklanıyor. Yani bu uyumluluk olmadan herhangi bir Android cihaz güncelleme alırken telefon görüşmesi yapamadığı gibi, yüklemeyi başlattıktan bitene kadar ana ekranda hiçbir şey yapamıyor. CDD desteği olduğunda ise kullanıcılar sistem güncellemesini yaparken, başka uygulamalar ya da işlemler arasında geçiş yapabiliyor.

Güncelleme yüklenirken başka işlemleri yapmak isteyen kullanıcıların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Bu sebeple desteğin gelmemesi Samsung’un en yeni telefonunu almak isteyenlerin hoşuna gitmeyecek.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 3 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası