SonTakip

Fotoğraflarla 3D şehir görüntüsü oluşturdu!

VarCity projesi kapsamında çevrimiçi kullanıcıların, güvenlik amaçlı yol, trafik kameralarının, drone’ların çektiği görüntüler analiz edilerek 3D şehir görüntüsü oluşturuldu.

Fotoğraflarla 3D şehir görüntüsü oluşturdu!

Şehirlerin her yerinde, her açıdan fotoğraf ve video çekiyoruz. Teorik olarak bu fotoğraf ve videolar ile her cadde ve bina eşleştirilebilir. VarCity projesi bu teoriği gerçeğe dönüştürerek İsviçre’nin Zürih kentinin 3D modelini oluşturdu.

Fotoğraflarla 3D şehir

VarCity projesi, haritayı fotoğraflarla gösteren Google Maps’in aksine, fotoğraflarla harita oluşturuyor. Çok yıllık bir çabanın ürünü olan bu projede sayısız çevrimiçi kaynaklardan (sosyal medya, web siteleri, transit kameralar, havadan çekim…) alınan görüntüler şehrin 3D haritasını oluşturmak için analiz edildi.

ETH Zurich ekibi tarafından uzun süren çalışmalar ayarlanmış algoritmalar kaldırım ve yol arasındaki farkı da gösterebilir. Aynı binalardan farklı açılardan alınan resimler, pencerelerin büyüklüğü ve duvarların yüzey alanı gibi boyutsal veriler sağlar. Buradaki düşünce, algoritmaları diğer büyük yığınlardaki verilerin üzerine serbestçe ekleyebilir ve görüntüleri tek tek toplamak zorunda kalmadan benzer şekilde zengin veri seti oluşturabilir.

Projenin amacının, mevcut görüntü ve videoların hacminin önümüzdeki yıllarda çarpıcı bir şekilde artacağına dayanarak bu tür 3D şehir modelleri için algoritmalar geliştirmek olduğu belirtiliyor. Böylelikle sanal bina incelemeleri ve hasar analizleri yapılabilir, şehirdeki park alanlarının durumu gözlemlenebilir.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/fotograflarla-3d-sehir-goruntusu-olusturdu-82071

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası