SonTakip

Facebook’un ana şirketi Meta’dan büyük ayrılık!

Dönem dönem yaşadığı krizlerle ve soruşturmalarla sıkça gündem olan Meta, bu sefer büyük bir ayrılık haberiyle gündeme düştü. 3 senedir …

Facebook’un ana şirketi Meta’dan büyük ayrılık!

Dönem dönem yaşadığı krizlerle ve soruşturmalarla sıkça gündem olan Meta, bu sefer büyük bir ayrılık haberiyle gündeme düştü. 3 senedir şirketin içerisinde olan önemli bir isim, henüz açıklanmayan bir nedenden dolayı şirketten ayrıldı. İşte ayrıntılar…

Meta Platforms’un iletişim başkanı şirketten ayrıldı

Facebook adından Meta ismine geçen şirket, gündeme düşmeye devam ediyor. Şirketin iletişim kanadından sürpriz bir ayrılık haberi geldi. 2019’dan beri şirketin iletişim başkanlığını yapan John Pinette görevinden ayrıldı. Ayrılık haberini bir Meta sözcüsü açıkladı. Yapılan açıklama şu şekildeydi.

Şirket tarihindeki yoğun ve önemli bir dönemde John’un olumlu katkılarından dolayı müteşekkiriz. İleride iyi olmasını diliyoruz.

Yapılan açıklamada ayrılık nedeni ile ilgili bir ayrıntıya yer verilmedi. Oldukça kabarık bir CV’ye sahip Pinette, 2019’dan bu yana dış iletişimleri denetliyor. Daha önce Google’ın Asya’daki iletişimlerine başkanlık etti ve Bill Gates’e danışmanlık yaptı. Ayrılığın istifa mı yoksa işten çıkarılma mı olduğu konusunda da bir netlik yok.

Ancak geçtiğimiz aylarda eski bir Meta çalışanı olan Frances Haugen, önemli bilgilerle şirket içi politikaları ifşa etmişti. O dönemden beri titizlikle çalşıan şirket, yine benzer bir sızıntıyla karşı karşıya kalmamak için böyle bir hamle yapmış olabileceği söylentiler arasında. Zira Haugen de şirkette önemli bir konumda çalışıyordu.

Haugen: “Meta, güvenliği değil para kazanmayı tercih etti.”

Meta’da eski bir algoritmik ürün yöneticisi Frances Haugen, şirket için neyin iyi olduğu ile halk için neyin iyi olduğu arasında derin farklılıklar gördükten sonra istifa edip şirketin çalışma politikasını ve belgeleri Wall Street Journal’a sızdırdığını söylemişti. Haugen, açıklamasında şu cümlelere yer vermişti.

Meta tekrar tekrar daha fazla para kazanmak gibi kendi çıkarları için optimize etmeyi seçti. Facebook’un içinde kalmaya devam edersem geleceğimin nasıl görüneceğini biliyordum. Bu politika sadece beni değil birçok çalışanı rahatsız ediyordu.

John Pinette’in ayrılma nedeni Haugen ile benzerlik gösterip göstermediği henüz bilinmiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası