Facebook’tan üniversite öğrencilerini üzecek haber!

Facebook, 10 Eylül 2020 tarihinde üniversite öğrencilerine özel bir platformu pilot kullanıma sundu. Campus, ortak ilgi alanlarına sahip …

Facebook’tan üniversite öğrencilerini üzecek haber!

Facebook, 10 Eylül 2020 tarihinde üniversite öğrencilerine özel bir platformu pilot kullanıma sundu. Campus, ortak ilgi alanlarına sahip öğrenciler için birbirleriyle bağlantı kurma imkanı tanıyan bir internet ağı olarak yalnızca öğrenciler için kurulmuştu.

Campus’ü kullanmak için üniversite e-postasının yanında mezuniyet yılı ile bağlanılıyor ve bu şekilde öğrenciler, üniversitelerine ait etkinlik ve gruplara ulaşabiliyordu. Şimdi ise şirket, üniversitelilerin kullanımına sunduğu uygulamayı kapatma kararı aldı. İşte ayrıntılar…

Facebook Campus 10 Mart’ta kapanıyor

Üniversite öğrencilerini üzecek haber, 10 Mart’tan sonra Facebook Campus’ün kapatılacağına işaret ediyor. Facebook’un uygulama içinde gönderdiği bir mesaj ile bildirdiği üzere, uygulama kapanacak ve Kampüs profilleri, grupları, gönderileri ve diğer veriler silinecek. Kullanıcılar uygulamanın fişi çekilmeden önce bir dışa aktarım aracı ile verileri indirebilirler.

Şirket, başta bu uygulama ile öğrencileri birbirine daha da yakınlaştırmayı amaçladıklarını, fakat bunun en iyi yolunun Facebook grupları olduğuna karar verdiklerini açıkladı. Sosyal medya danışmanı Matt Navarra, bazı öğrencilerin aldıkları bu mesajı bildirdiğini ve bunun bir ekran görüntüsünü kendisine gönderdiklerini Twitter üzerinden bildirdi. Bu haberden dolayı üzülen çok fazla öğrencinin olmaması, belki de şirketin bu kararında haklı olduğuna işaret ediyor.

COVID-19’un da artmasıyla okullar uzaktan eğitime geçti ve bu süreçte uygulama için büyük bir umut doğdu. Ancak Campus, ayrı bir uygulama olmaktan ziyade, birçok Facebook dikeyinin yanında “Daha Fazla” seçeneğine tıklandığı zaman görüntülenebiliyordu. Bu durumun, sosyal ağın kullanımını kötü etkilemiş olma ihtimali oldukça yüksek.


Kaynak: Adweek

2021 yılının ortalarından sonra, platforma 30 okul daha eklendi. Böylece özellik toplam 60 ABD kolej ve üniversitesinde kullanılabilir hale geldi. Facebook TechCrunch’a verdiği demeçte, şu anda pilot programda 204 okul olduğunu belirtti.

Facebook’un Campus ağını kapatma kararını onaylayan şirket sözcüsü şu cümleleri söyledi:

Facebook Kampüs pilot uygulamamızı sonlandırmaya karar verdik. Üniversite öğrencilerini desteklemenin en iyi yolları hakkında çok şey öğrendik ve onları bir araya getirmeye yardımcı olacak en etkili araçlardan biri de Facebook Grupları. Test okullarındaki öğrencilere Campus’ün artık kullanılamayacağını bildirdik ve katılmaları için ilgili kolej Facebook gruplarını önerdik.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası