Facebook’tan internet dolandırıcılığı güncellemesi

Facebook Messenger, yeni bir güncellemeyle internet dolandırıcılığı yapanlara dur demeye hazırlanıyor. Bugün beta olarak dağıtılmaya başlayan …

  • 22 Mayıs 2020
  • 23 kez görüntülendi.
Facebook’tan internet dolandırıcılığı güncellemesi

Facebook Messenger, yeni bir güncellemeyle internet dolandırıcılığı yapanlara dur demeye hazırlanıyor. Bugün beta olarak dağıtılmaya başlayan güncellemeye göre, Facebook kullanıcılarını sahte hesaplardan koruma niyetinde.

Facebook’ta sahte hesap açarak dolandırıcılık yapmak uzun süredir başvurulan bir teknik. Her ne kadar eskisi kadar etkili olmasa da, Facebook pandemi döneminde vakaların arttığını tespit etmiş.

Facebook Messenger, internet dolandırıcılığı için nasıl önlem alacak?

Bir arkadaşınızın hesabını taklit eden dolandırıcılar, Messenger üzerinden iletişime geçerek insanları mağdur edebiliyorlar. Her ne kadar yetişkinler bu tür dolandırıcılardan eskisi kadar etkilenmese de 18 yaş altı hala büyük bir tehlike altında.

Messenger şu anda beta olarak uyguladığı güncellemeyle, size mesaj atan hesabı, arkadaşlarınızdan birinin hesabına benzediğini kişiye bildirecek. Ayrıca şüpheli mesaj kullanıcı bu hesabın ne zaman Facebook platformuna katıldığı bilgisi de Messenger üzerinde verilecek.

Güncellemenin diğer önemli noktası ise, 18 yaş altı profillere kısa sürede çok fazla mesaj atan profillerin tespiti. Makine öğrenimi özelliğine sahip bir  yapay zeka kullanacak olan Messenger, bu tür şüpheli hareketleri olan hesapları takip edecek. Eğer bu takipte olan hesaplardan bir mesaj alırsanız, yine Messenger penceresi üzerinde bir uyarı göreceksiniz.

Facebook, makine öğrenimi ile geliştirilen bu koruyucu yazılımın, zamanla daha da kabiliyetli olacağını söylüyor. Buna göre sistem yetişkinlerle 18 yaş altı kullanıcılar arasında ki iletişimi daha korunaklı hale getirmeyi de amaçlıyor. Bu güncelleme kapsamında, Messenger mesajlaşmalarına  uçtan uca şifreleme özelliği de getirilecek.

Güncellemenin bu hafta içinde ABD’de Android kullanıcılara sunulması bekleniyor. iOS güncellemesi için ise gelecek haftaya işaret ediliyor. Facebook güncellemesinin Türkiye’ye ise henüz ne zaman geleceği belli değil. Eğer Messenger Beta kullanıcıysanız, daha önce bu özellikle tanışmanız olası.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Facebook Messenger, internet dolandırıcılığı önlemi gerçekten de işe yarayabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası