SonTakip

Facebook yorumları sayfa sahiplerinin başını derde sokacak

Son dönemde sosyal medya platformları ile ilgili ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada ciddi düzenlemeler söz konusu. Hatta geçtiğimiz …

Facebook yorumları sayfa sahiplerinin başını derde sokacak

Son dönemde sosyal medya platformları ile ilgili ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada ciddi düzenlemeler söz konusu. Hatta geçtiğimiz günlerde bu platformlara yapılan yorumlarla ilgili verilen bir örnek karar, sosyal medyanın seyrini tamamen değiştirecek gibi görünüyor.

Avustralya’dan Facebook yorumları hakkında ilginç karar

Uzun süredir tartışılan bu olayla ilgili nihai karar geldi. Avustralya Yüksek Mahkemesi, okuyucuların kurumsal Facebook sayfalarına yaptıkları yorumlardan haber yayıncılarının sorumlu olduğu yönünde karar verdi. Kararın yalnızca Facebook ile ilgili olmadığı, diğer sosyal medya platformlarının da bu kapsamda olduğu belirtildi.

Kararın ardından açıklamalarda bulunan Sydney Üniversitesi Hukuk Profesörü David Rolph, bir sosyal medya sayfası yöneten herkesin teorik olarak okuyucular tarafından gelebilecek aşağılayıcı veya hakaret içeren yorumlar nedeniyle çeşitli davalarla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti.

Gelen bilgilere göre, tüm bu süreç 2016 yılında Dylan Voller adlı bir kişinin gözaltına alınmasıyla başladı. O dönem ülkenin çeşitli haber kuruluşları, bu olayı haber haline getirerek Facebook gibi sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Paylaşılan gönderilere ciddi sayıda aşağılayıcı ve karalayıcı yorum gelmişti.

2017 yılında ise Voller, okuyucuların Facebook paylaşımlarının altına yaptığı kötü yorumlar nedeniyle sayfanın sahibi olan haber kuruluşlarına dava açtı. Mahkemenin Voller lehine karar vermesinin ardından davalı haber kuruluşları, sayfalarına yapılan yorumlardan mesul olmadıklarını savunarak temyize gitti. Ancak Avustralya Yüksek Mahkemesi, haber şirketlerinin temyiz başvurusunu reddetti.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası