SonTakip

FAA, Starship’in soruşturmasını sonuçlandırdı

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA), son iki SpaceX Starship testiyle ilgili araştırmasını sonlandırdı. SpaceX’in …

FAA, Starship’in soruşturmasını sonuçlandırdı

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA), son iki SpaceX Starship testiyle ilgili araştırmasını sonlandırdı. SpaceX’in Starship’e ait SN8 ve SN9’un test uçuşları sırasında patlamasına dair çalışma yürüten FAA, soruşturmaların sonucundan memnun görünüyor. Bu testlerin tamamlanması ile bir sonraki test uçuşu SN10’un uçma yolununda açıldığı ifade ediliyor. Hatta Elon Musk’a göre, “bu hafta uçma şansı çok yüksek“.

FAA’nın kararı ile Starship SN10’un önü açıldı

Hatırlayacağınız üzere geçen ayın sonlarında, SpaceX Aralık ayında gerçekleştirdiği Starship SN8 lansmanıyla fırlatma lisansını ihlal etmişti. Ancak CNN’den Jackie Wattles’a göre bir FAA sözcüsü bu sorunun çözüldüğünü belirtiyor.

2 Şubat günü iniş sırasında benzer şekilde patlayan SN9’da ise FAA, testin güvenlik analizi sınırları dahilinde başarısız olduğunu ve başarısız iniş patlamasının halkı veya mülkü tehlikeye atmadığını ifade ediyor.

Starship SN10’un ne zaman fırlatılacağı henüz belli değil, ancak NASASpaceflight muhabiri Boca Chica‘nın bildirdiğine göre Pazartesi günü, uçuş dışı test faaliyetleri için hazırlık yapmak üzere yerel otoyol ve sahil kapatılacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası