SonTakip

En zeki oyuncular hangi platformu kullanıyor?

Royal Panda isimli platformun akademik uzmanlar ile ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma oyun oynayanların IQ seviyeleri test edildi. Yapılan …

En zeki oyuncular hangi platformu kullanıyor?

Royal Panda isimli platformun akademik uzmanlar ile ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma oyun oynayanların IQ seviyeleri test edildi. Yapılan araştırmaya göre PC oyuncuları, PlayStation ve Xbox sahiplerinden daha zeki çıktı. Öte yandan en zeki oyuncular ile ilgili hangi oyunlara ağırlık verildiği de paylaşıldı.

En zeki oyuncular PC platformunda

Royal Panda isimli online şans oyunları sitesi, 1001 oyuncunun katıldığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Her katılımcıya sonuçların hesaplanması için tercih edilen platform ve yakın zamanda oynanan oyunlar gibi sorular soruldu. Ayrıca 4 bölümlü IQ testi uygulanan araştırmada sözel zeka, matematiksel yetenek, mantıksal akıl yürütme ve görsel akıl yürütme gibi konular üzerine ağırlık verildi. 

Royal Panda’nın sonuçlarına göre, PC oyuncuları 112.3 IQ ile en akıllı oyuncu kitlesi oldu. Bunu 110.7 ile PlayStation kullanıcıları takip ederken Xbox 103.8 puan aldı. Nintendo Switch oyuncuları 101.3 puan alırken son sırayı ise 99.4 Mobil oyun platformu oyuncuları belirledi. Mantıksal ve görsel akıl yürütme konusunda ise PlayStation oyuncularının PC oyuncularının bile önünde yer aldığını da hatırlatalım. 

Oynanan oyunlara bakıldığında ise en IQ oranı en yüksek olan kitleyi Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oluşturuyor. 120,3 puan alan oyunu 118,9 IQ puanına sahip Amoung Us takip etti. Listenin en sonunda ise Angry Birds 95.8 genel IQ puanıyla yer aldı. Cinsiyet olarak bakıldığında ise kadın oyuncular erkeklerden önde görünüyor. Araştırmaya göre Kadın oyuncular 108.4 IQ puanına sahipken, erkek oyuncular ise 102.3’te kaldı. 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası