SonTakip

En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bilgisayar donanımları ve çevre birimleri de hızlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye başladı. Monitörler de …

En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bilgisayar donanımları ve çevre birimleri de hızlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye başladı. Monitörler de bunlardan bir tanesi. Haliyle, en iyi panel türü hangisi sorusu da birçok kullanıcının kafasını karıştırdı. Özellikle oyun sektörünün gelişmesi, oyunculara özel monitörlerin satışa çıkmasına da sebep oldu. Bizler de bu yazımızda, ihtiyacınıza en uygun panel türünü seçmenize yardım edeceğiz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, panel türleri arasındaki farklar da kapanmaya başladı.

En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel kapışıyor

Aslında en iyi panel şudur yanlış olacaktır. Çünkü seçilecek panel, kullanıcının yaptığı işe göre tercih edilmelidir. Tasarım işleri ile uğraşan bir kişinin ihtiyacı olduğu monitörün renk doğruluğu birinci öncelikken, çevrimiçi oyun oynayan bir kişinin önceliği monitörün tepki süresidir.

Bu sebeple en iyi panel türünden ziyade, bu paneller arasındaki farkı anlamak ve ihtiyaca göre seçim yapmak daha mantıklı olacaktır. Dilerseniz, daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

TN Panel

En iyi panel türü konumuza, panellerin genel prensiplerine bakarak başlayacağız. TN panel, LCD teknolojisinin en eski ürünüdür. Açılımı Twisted Nematic olan TN paneller için, kısaca sıvı kristallere voltaj verilmesi sonucu çalışır diyebiliriz. Voltaj uygulanması sonucu, panel içerisindeki bu sıvı kristaller hareket ederek hizasını değiştirir. Voltaj uygulanmadığı taktirde ise bu sıvı kristaller kapalı duruma geçer ve 90 derece bükülürler. Böylece diğer katmanlar ile birlikte ışığın geçmesine izin verilir. Voltaj uygulandığında ise bu sıvı kristaller bükülmez ve ışığı geçmesini engeller.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası