SonTakip

EA, Codemasters’ı resmen satın aldığını duyurdu

Electronic Arts (EA) yaptığı açıklamayla yarış oyunları yapan Codemasters stüdyosunu bünyesine kattığını duyurdu. EA bu satın alma ile motor …

EA, Codemasters’ı resmen satın aldığını duyurdu

Electronic Arts (EA) yaptığı açıklamayla yarış oyunları yapan Codemasters stüdyosunu bünyesine kattığını duyurdu. EA bu satın alma ile motor sporlarının zirvesi olan F1 serisinin de aralarında bulunduğu birçok oyunun haklarını eline geçirdi.

EA resmen F1 serisinin resmi yayıncısı oldu

Geçtiğimiz haftalarda oyun devi EA, Codemasters için 1,2 milyar dolarlık teklif yapmış ve bu teklif Codemasters’ın hissedarları arasında oylanarak kabul edilmişti. Satın alma prosedürlerinin tamamlanmasıyla birlikte EA’nin Twitter hesabından gelişme duyuruldu. 11 saniyelik duyuru videosunda “Codemasters’ın EA ailesine katıldığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Yarış oyunlarının evine hoş geldiniz” ifadeleri kullanıldı.

Satın alma ile ilgili görüşlerini paylaşan Electronic Arts CEO’su Andrew Wilson da, Codemasters ile Electronic Arts’ı bir araya getirmenin heyecan olduğundan  ve yenilikçi yarış oyunları ortaya çıkarmak için muhteşem bir fırsat yakaladıklarından bahsetti.

Anlaşmayla Formula 1’in yanı sıra, Dirt Rally, Grid, Project Cars gibi seriler Electronic Arts’ın bir parçası oldu. Need For Speed ve Burnout serilerini de Elinde bulunduran EA, böylelikle yarış oyunları sektöründe öncü firma haline geldi. Firmayı satın almak için yapılan görüşmelerde 2K, Rockstar Games, Take-Two gibi devler de tekliflerini sunsa da bitiş çizgisini göğüsleyen EA oldu.

Oyun severlerin ise satın almaya pek olumlu baktıklarını söylemek mümkün değil. Zira getirdiği ödeme sistemleriyle oldukça sıkıntı yaratan EA’nin F1 özelinde de ek ödeme sistemlerini devreye sokarak oyun deneyimini tamamen mahvedeceği yönünde bir görüş hakim. Bunun yanında Codemasters’ın büyük bir stüdyonun altında çalışacak olmasını oyun açısından olumlu bulan bir kesimin de olduğunu söylemek gerekir.

Öte yandan firma, F1 oyunlarına yabancı değil. Zira EA, 2000-2003 yılları arasında şampiyonanın haklarını elinde bulundurmuş ve 6 farklı oyuna imza atmıştı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası