SonTakip

Dünyada bir ilk! Bir kara delik ilk kez fotoğraflandı!

Dünyada bir ilk! Bir kara delik ilk kez fotoğraflandı!

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında bir kara deliğin çevresini gözlemlemek amacıyla Event Horizon Teleskobu’nu inşa etti. Teleskop, o günden beri kara delik hakkında veri topluyordu. Merakla beklenen kara delik fotoğrafı da sonunda vakıf tarafından yayınlandı. Vakıf kara delik fotoğrafı paylaşarak dünyada bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Söz konusu yayın ve fotoğraflar NASA tarafından da paylaşıldı. NASA üst düzey görevlisi Paul Hertz olayı “EHT için müthiş bir başarı” olarak nitelendirdi.

Japonya, Hayabusa2 ile asteroit bombalıyor!

Japonya bilimsel deneyler için Hayabusa2 uzay aracı ile Ryugu asteroitini bombalamaya hazırlanıyor. Peki bu görevin amacı ne? İşte detaylar…

Kara delik fotoğrafı ile bir ilke imza atıldı!

Bugün olağanüstü toplantı kararı alan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, Horizon Teleskobu’nun çektiği ilk kara delik fotoğrafını dünya ile paylaştı. Kurul, söz konusu gelişmeyi “çığır açan gizem” olarak değerlendiriyor.

40 milyar kilometre çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan devasa kara deliği bilim insanları “dev canavar” olarak tanımladı.

Dünya’dan 500 bin katrilyon (500 kentilyon) kilometre uzakta olan kara deliğin fotoğrafını çekmek için dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 8 adet teleskop kullanıldı.

Kara delik Mieser 87 galaksisinin mekezinde yer alıyor.

işte dünyanın ilk kara delik fotoğrafı

Bu olayın yaşanması ile birlikte dünyada da bir ilk gerçekleştirilmiş oldu. İlk kez bir kara delik fotoğraflamak mümkün oldu. Bu önemli fotoğrafın ve bulguların Astrofizik dünyasında bir dönüm noktası olabileceği belirtildi. Zira kara deliklerin çevresi evrenimizdeki en korkunç ve gizemli yerlerden biri olarak gösteriliyor. Kara delikler; kendisine yaklaşan yıldızları, gezegenleri, gazı, tozu ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu geri döndürülemez şekilde yutuyor ve yok ediyor.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezinde, Event Horizon Teleskopu Direktörü Astrofizikçi Sheperd Doeleman Reuters’a yaptığı konuşmada: “ Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek oldukça vizyoner bir proje. Söz konusu projede dünya çapında 200 ortaklığa sahibiz.” dedi. Proje ABD’nin liderliğinde olsa da birden fazla ülkenin katılımıyla sonuca ulaştı.

Projede görevli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis’e göre araştırma Albert Einstein’ın izafiyet teorisine katkı sunacak.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı’nın düzenlediği basın toplantısı Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo’da eş zamanlı olarak yapıldı. Toplantı da kara delik haricinde de uzay ile ilgili önemli veriler paylaşıldı.

Amerika, Ay’a tekrar ayak basmak istiyor!

Amerika Birleşik Devletleri Ay’a tekrar ayak basmak istiyor. Buna rağmen söz konusu projenin tarihi ertelendi. Amerika aya ne zaman ayak basacak? İşte merakla beklenen o tarih…

https://shiftdelete.net/eht-kara-delik-fotografi-paylasti

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası