SonTakip

Diyarbakır’da gençler ile beraber gezegenlere baktık!

Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG), 22 yıldır Antalya Saklıkent’te düzenlediği Gözlem Şenliği etkinliğini Diyarbakır’a taşıdı. 2-4 Eylül tarihleri …

Diyarbakır’da gençler ile beraber gezegenlere baktık!

Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG), 22 yıldır Antalya Saklıkent’te düzenlediği Gözlem Şenliği etkinliğini Diyarbakır’a taşıdı. 2-4 Eylül tarihleri arasında Diyarbakır’ın 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nde gerçekleşen organizasyona sizler için katıldık. Ayrıca 2021 Uluslararası Diyarbakır Gökyüzü Gözlem Etkinliği kapsamında gökyüzünü gençlerle birlikte inceledik.

2021 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği, Zerzevan Kalesi’nde gerçekleşti

TUG’un düzenlediği etkinlik, 12-15 Ağustos tarihleri arasında Antalya Saklıkent’te olacaktı. Ancak orman yangınları nedeniyle plan değişti. Etkinlik, UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Zerzevan Kalesi’ne taşındı. Biz de sizler için organizasyonu yakından takip ettik. Dilerseniz lafı uzatmadan sizi video ile baş başa bırakalım.

2021 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı destek verdi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcıları bir araya getiren organizasyon, uluslararası misafirlere de ev sahipliği yaptı.

Amatör olarak yapabileceğimiz bir bilim dalı olan astronomiye meraklılar için Zerzevan Kalesi’ndeki etkinlik ilgi odağı oldu. Diğer yandan ShitDelete.Net kurucusu Hakkı Alkan ve editör Furkan Karaca, astronomiye ilgili gençlerle gezegenleri gözlemledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası