SonTakip

Dahili ekran kartı nedir?

Ekran kartları bilgisayarlarımızın en önemli donanımları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü görevi gereği sistemin bir monitör veya …

Dahili ekran kartı nedir?

Ekran kartları bilgisayarlarımızın en önemli donanımları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü görevi gereği sistemin bir monitör veya laptop ekranına görüntü vermesi bu parça sayesinde gerçekleşir. Tabii kullanım senaryolarına göre kendi içerisinde farklı türleri bulunur. Bu sebeple iş yerlerinde, kamu kuruluşlarında veya okullarda gördüğümüz cihazlar gençlerin kullandıklarına pek benzemez. Peki dahili ekran kartı nedir ve haricilere göre bir avantajı var mıdır?

Dahili ve harici ekran kartı nedir?

Dahili ekran kartları 2000’li yıllarda evlerimize ilk kez giren bilgisayarlarla birlikte uzun süredir hayatımızın bir parçası olmuştur. Hatta o dönemdeki GPU’ların neredeyse tamamı anakarta entegre bir şekilde sunulurdu. Tabii ilerleyen teknolojiyle birlikte CPU’lar yani işlemcilerimizin içerisinde bir grafik arabirimi olarak karşımıza çıkıyorlar.

Harici kartlarsa bir nevi vites artırmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği donanımlardır. Buna örnek olarak günümüzdeki oyun bilgisayarları veya kripto para sistemleri verilebilir. Fakat bireysel kullanıcılar için dahili versiyonları her zaman için bir avantaj olmuştur.

Bir işlemci satın alırken ufak bir farkla dahili ekran kartı olan versiyonunu alabilirsiniz. Bu sayede harici kartlar kadar yer kaplamaz. Ayrıca sistemlerinizin elektrik tüketimi de çok daha az olacaktır. Benzer bir şekilde ısınma ve fan sesi gibi problemlerden de uzaklaşabilirsiniz.


İçerisinde HD Graphics GPU birimiyle gelen 12. nesil Intel Alder Lake işlemcisi

Tabii bilgisayarınızı biraz terletme niyetiniz varsa işler tersine dönecektir. Çünkü şu anda Intel’in 12, AMD’nin de 5. nesil işlemcileriyle birlikte gelen bu dahili ekran kartları ancak giriş ve orta alt segment harici ekran kartları kadar performans verecektir. Üstelik uzun süre bu gücü talep edecekseniz ısınma sorunuyla karşılaşmamak için güçlü bir soğutucu kullanmanız da gerekebilir.

Üstelik dahili ekran kartlarının kendi RAM’leri yani bellekleri ve işlemcileri bulunmadığı ve sisteminize bağımlı olduğu için ancak bu diğer parçalar kadar güçlü olabilir. Öte yandan harici GPU’lar kendi işlemcileri, bellekleri, fanlı soğutma sistemleriyle birlikte gelir. Bu sayede diğer donanımlara dokunmadan, sisteminizi yükseltmek istediğinizde bu kartı çıkarıp yerine yenisini takabilirsiniz. Dahili kartlarda bunu yapmak için işlemciyi de değiştirmeniz gerekecektir.


Sol üstte GPU’suz, yanında GPU’lu işlemciyi görüyoruz. Sağ altta harici ekran kartı yanındaysa SLI köprüsüyle bağlanmış ikili hali bulunuyor.

Bu sebepten bir tüketici olarak sistem toplarken veya bir laptop satın alırken öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Örneğin öğrenciler, öğretmenler, beyaz yakalı çalışanlar veya sadece evinde sosyal medyada gezip film izlemek isteyen kişilerin harici ekran kartlarına veya bu tip sistemlere para ödemesine gerek yoktur.

Öte yandan iyi bir oyun performansı istiyorsanız, kendi video içeriklerini çekerek düzenleyecekseniz veya Bitcoin madenciliği yapmak için bu sistemi topluyorsanız, o halde mutlaka güçlü bir harici ekran kartı kullanmalısınız.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası