Dacia Spring’in kayıp ikiz kardeşi: Dünya’daki en ucuz elektrikli otomobil!

Dünyanın belki de en ucuz elektrikli otomobili ile karşınızdayız! İşte Nimma Nano BOX ve Dacia Spring’ten feyz aldığı özellikler…

Dacia Spring’in kayıp ikiz kardeşi: Dünya’daki en ucuz elektrikli otomobil!

Elektrikli otomobil hamleleri yapılmaya devam edilirken farklı bütçelere uygun elektrikli otomobillerde piyasaya sürülüyor. Bunlardan bir kaçını saymak gerekirse Leapmotor T03, Dacia Spring, tam bir otomobil olarak sayamıyor olsak da Volta EV1 vb. otomobilleri örnek gösterebiliriz. Fakat bir de Çinlilerin kopyalama huyundan kaynaklı olsa gerek Dacia Spring modelinin kayıp ikizi ortaya çıktı. İşte dünyanın en ucuz elektrikli otomobili sayılabilecek Nimma Nano BOX ve detayları…

Dünyadaki en ucuz elektrikli otomobil olabilir: Nimma Nano BOX!

Dacia Spring’in kayıp ikiz kardeşi muamelesi gören Nimma Nano BOX aslında lisans hakları alınmış bir Çinli otomobil modeli. Araç ön ve iç tasarımdaki bazı değişiklikler hariciyle neredeyse tamamen Dacia Spring’e benzemesinin yanı sıra oldukça uygun fiyatlı. Hatta bu otomobil şu an dünyada “otomobil” sınıfına gerçekten girebilecek en ucuz elektrikli araç olabilir.

Çinli Dongfeng markasının bir alt markası olan Nimma, satın aldığı lisans hakları sayesinde bu otomobili üretiyor. Şu an sadece Çin pazarında satışta olan model 10 bin dolardan daha ucuz bir fiyat etiketine sahip. En ucuz elektrikliler olarak bilinen Dacia Spring ve Leapmotor T03 modellerinin Çin’de 12 ile 13 bin dolar arasındaki fiyatlarda satıldığını düşündüğümüzde Nimma Nano BOX gerçekten oldukça ucuz.

Bunun yanı sıra otomobil ikiz kardeşi Dacia Spring’e göre 30 kilometre daha fazla menzile sahip. Bunların dışındaki tüm özellikler ise neredeyse aynı. Nimma Nano şu an sadece Çin’de satılıyor fakat önümüzdeki yıl Avrupa ve Türkiye’de de satılacak. Otomobilin Türkiye fiyatına gelirsek Dacia Spring şu anda 969 bin TL’den satışta.

Türkiye’de Çin’den ithal edilen otomobiller yüzde 10 civarında bir ek vergiye tabii tutulmaktadır. Bu da maalesef Nimma Nano modelinin 1 milyon TL eşiğinin üzerinde bir fiyata da satılabileceği anlamına gelmekte. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası