SonTakip

Çin’in yeni uzay istasyonuna üç astronot taşıdı

Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılan bir Long March roketi, Çin uzay görevi için inşa edilen yeni uzay istasyonuna üç astronot …

Çin’in yeni uzay istasyonuna üç astronot taşıdı

Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılan bir Long March roketi, Çin uzay görevi için inşa edilen yeni uzay istasyonuna üç astronot taşıdı. Fırlatma, Çin’in beş yıl içerisindeki ilk mürettebatlı görevine işaret ediyor.

Yerel saatle 9:22’de fırlatılan Shenzhou-12 uzay aracı, Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo‘yu Çin’in uzay istasyonu Tianhe’ye taşıyacak. Bu üç kişi aynı zamanda, Tianhe‘ye binen ilk kişiler olma unvanına da erişecek. Daha sonra uzay istasyonunu çevrimiçi hale getirerek üç ay ay boyunca Tianhe‘de kalacaklar.

Çin uzay görevi 2022’de tamamlanacak

Mürettebatın yaşam alanlarını içeren Tianhe‘nin çekirdek modülü Nisan 2021‘de başlatılmıştı. Bu ilk mürettebatlı görev ayrıca, uzay istasyonunun inşaat aşamasında planlanan on bir görevinin ilk parçası olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte, iki modülle birlikte birkaç kargo ve mürettebatlı görevin 2022’de uzay istasyonunun tamamlanmasından önce bitmesi gerekiyor.

Çin’in mürettebatlı son görevi, 2016 yılında gerçekleşti. Bu görevde ülkenin bir önceki uzay istasyonu olan Tiangong2‘yi ziyaret etmek için astronotlar gönderildi. 2019’da yörüngeden çıkan istasyon sonrasında Çin, iddialı bir program dahilinde ilerleyişine devam etti. Asya ülkesi Ay’a örnek bir dönüş görevi gönderdi, 2020’de sıkıntı olmadan dönüş sağlandı ve bu yılın başlarında da Mars’a bir gezici indirmeyi başardı.

Tüm bunların yanında uzun vadede Çin, önümüzdeki on yıl içerisinde Ay’a astronot çıkarma planları için de Rusya ile ortaklık faaliyetleri yürütmeye devam ediyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası