SonTakip

Çin, kilometrelerce uzunlukta ultra büyük uzay istasyonu inşa edecek

Çin, ultra büyük uzay aracı için kapsamlı bir çalışmaya girişti. Yörüngeye giden en büyük uzay araçlarından biri Space Shuttle idi. Buna karşın …

Çin, kilometrelerce uzunlukta ultra büyük uzay istasyonu inşa edecek

Çin, ultra büyük uzay aracı için kapsamlı bir çalışmaya girişti. Yörüngeye giden en büyük uzay araçlarından biri Space Shuttle idi. Buna karşın, şu anda astronotları uzaya taşıyan uzay araçları oldukça küçük. Ancak bazı yönlerden devasa bir uzay aracı, Mars‘ı ve diğer ilgi çekici cisimleri keşfetmek için derin uzaya seyahat etmeyi kolaylaştıracak. Çin’deki bilim insanları bunu yapmak istiyor.

Büyük bir uzay aracı, mürettebat için daha fazla yakıt, yiyecek ve su alanı demek. Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı, bilim insanlarını kilometrelerce uzunlukta bir uzay aracı ve istasyonunu araştırmak için bir projeye katılmaya çağırıyor. Bu ölçekte devasa bir uzay aracı, yeryüzünden fırlatılamayacağı için yörüngede inşa edilecek.

Ultra büyük uzay aracı için 2,3 milyon dolar bütçe ayırdı

Çalışma hakkında henüz sınırlı bir bilgi var. Ancak proje, devasa uzay tabanlı Güneş enerjisi santralleri dahil olmak üzere potansiyel mega projeler için pratik uygulamalara sahip olacak. Muhtemelen, astronotlar Dünya’yı şimdiki nesil kapsüllere benzer bir araçla terk edecek ve yörüngede ise bu devasa araçlarda konaklayacak.


(Foto: AP)

Bu şekilde ultra büyük uzay aracı, yörüngede daha uzun süre kalmayı mümkün hale getirecektir. Çünkü daha uzun süre kendi kendine yetebilir. Bununla birlikte, söz konusu belgede, kilometre ölçekli ultra büyük uzay araçları, “uzay kaynaklarının gelecekteki kullanımı, evrenin gizemlerinin keşfi ve yörüngede uzun süreli yerleşim için büyük stratejik havacılık ekipmanı” olarak tanımlanıyor.

South China Morning Post‘un haberine göre proje, fırlatma ve inşa sayısını azaltmak için uzay aracının ağırlığını en aza indirmeye odaklanacak. Yörünge içi dinamiklerin modellenmesi, dinamiklerin yer simülasyon testleri ve uzay montaj sürecinin kontrolü de araştırma kapsamında.

Çin, beş yıllık proje için en fazla 2,3 milyon dolar bütçe ayırdı. Ancak bu bütçenin tam olarak ne için harcanacağı konusu tartışma oluşturdu. Çünkü miktar oldukça az ve bu bütçeyle küçük bir kapsül bile yapılamaz. Bu konuda Çin’in bilim ve teknoloji bakanlığının finansman birimi bir duyuru yaptı. Bütçenin, ultra büyük uzay aracı için yalnızca ön araştırmalara yönelik olduğunu ekledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası