SonTakip

CIA, MacBook’u nasıl hackledi?

WikiLeaks, CIA ile ilgili yayınladığı yeni belgelerle, teşkilatın tüm hack yöntemlerini gözler önüne seriyor. iPhone için ortaya çıkan hack yöntemlerinden sonra sırada Mac bilgisayarlar var.

CIA, MacBook’u nasıl hackledi?

Apple’ın, ürünleriyle ilgili en fazla övündüğü noktalardan birisi kuşkusuz güvenlik olsa da geçtiğimiz haftalarda WikiLeaks’in ortaya çıkardığı belgelerle, CIA’in, iPhone’ları nasıl hacklediği gözler önüne serilmişti.

Mac bilgisayarlara virüs bulaşmadığı ve Windows bilgisayarlara göre daha güvenli olduğu Apple tarafından ısrarla dile getirilse de Wikileaks’in ortaya çıkardığı son belgeler, bu iddiaları da yalanlar nitelikte.

WikiLeaks’in yeni yayınladığı bu belgeler, CIA ile ilgili çeşitli bilgilerin yanısıra, teşkilatın özellikle Mac bilgisayarlara uyguladığı hack yöntemlerinden de ayrıntılı olarak bahsediyor.

Örneğin, modifiye edilmiş bir thunderbolt-ethernet çeviricisiyle ile bir MacBook Air’a zararlı yazılım bulaştırmak bu yöntemlerden sadece birisi.

Ayrıca “Sonic Screwdriver” adı verilen bir cihazla, CIA’in gözetleme yazılımları bir port çeviriciye saklanabiliyor ve bu yolla şifreli bir MacBook bile hacklenebiliyor. Yeni Mac bilgisayarlardaki port çevirici ihtiyacı düşünüldüğünde, bu türden bir açık daha da endişe verici hale geliyor.

CIA, MacBook gönderimlerine müdahale ediyor olabilir!

Ayrıca WikiLeaks belgelere eklediği notlarda, CIA görevlilerinin bazen gözaltındaki şüphelilerin bilgisayarlarına virüs yerleştirdiğini ancak çoğu şüphelinin bilgisayarına, henüz cihaz şüpheliye gönderilmeden virüs bulaştırıldığını düşündüklerini ekledi.

WikiLeaks’e göre CIA, şüphelilerin satın alımlarını takip ediyor, gönderime müdahale ediyor, cihazı açıp gerekli gözetleme yazılımlarını yüklüyor ve cihazı şüpheliye tekrar gönderiyordu.

Wikileaks, her ne kadar bu yöntemlerin tamamı 8-9 sene önce kullanılsa da bazı yöntemlerin kullanımına halen devam edildiğini düşünüyor.

Buna göre, telefonunuza müdahale edilmiş ve şu an izleniyor olabilirsiniz ancak bunu önlemek için yapabileceğiniz bir şey yok. Çünkü bu yazılımlar, işletim sisteminizi silip tekrar yükleseniz bile ortadan kaybolmuyor.

Yapabileceğiniz en doğru şey, bilgisayarınızı açık alanlarda sahipsiz bırakmamak ve tanımadığınız insanlardan gelen herhangi bir cihazı bilgisayarınıza bağlamamak.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/cia-macbooku-nasil-hackledi-80443

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası