SonTakip

Bu kamera uygulaması sahte haberleri tespit ediyor!

Truepic’in prototip aşamasındaki mobil uygulaması, bir akıllı telefonun kamerasını sahte görüntülerin tespiti için kullanmayı sağlıyor. Konu …

Bu kamera uygulaması sahte haberleri tespit ediyor!

Truepic’in prototip aşamasındaki mobil uygulaması, bir akıllı telefonun kamerasını sahte görüntülerin tespiti için kullanmayı sağlıyor. Konu hakkında Qualcomm ile birlikte çalışan şirket oldukça iddialı görünüyor. İşte sahte haberleri tespit edebilen kamera uygulaması:

Sahte haberleri tespit edebilen kamera uygulaması dikkat çekiyor!

Günümüzde sosyal medyanın geldiği noktaya baktığımızda, sahte haberlerin yayılma hızı oldukça yüksek. Konu hakkında araştırma yapma gereği duymayan milyonlarca insan, İnternet ortamında yayılan fotoğraflara, videolara inanıyor ve bunun yayılmasını daha kolay hale getiriyor. Konu hakkında ülkemizde çalışmalar yapılıyor olsa da dünya çapında önemli bir çalışmaya imza atıldı.

Wired’in paylaştığı haberde, sahte haberleri tespit edebilen kamera uygulaması, San Diego merkezli bir girişimin çalışmasıyla önemli noktaya geldi. Teknolojiye ilgisi olanların yakından bildiği isimlerden birisi olan Qualcomm ile birlikte çalışan Truepic, söz konusu mobil kamera uygulaması sayesinde görüntülerin detaylı bilgisine ulaşabiliyor.

Herhangi bir ağda paylaşılan bir görüntünün sahte olup olmadığının tespit edilmesi için geliştirilen uygulama, zaman ve konum gibi bilgileri karşılaştırıyor. Söz konusu girişim, Twitter, Adobe ve New York Times’ı içeren Content Authenticity Initiative adlı bir grup tarafından geliştirilen bir dijital görüntü standardını desteklemek için tasarlandığı aktarılıyor.

Temelde bu sistem sayesinde paylaşılan görüntüler ve videolar, ilk olarak nerede paylaşıldı, öncesi ve sonrası var mı gibi bilgileri kodluyor ve işaretliyor. Yalan haber teyit organlarının benzer mekanizmaları kullandığı göz önüne alındığında ise uygulamanın  geliştirilmesi daha büyük bir önem arz ediyor.

Adobe Photoshop’a destek sağlayacağını da aktardı. İlk etapta NYT( New York Times) foto muhabirlerinin ve editörlerin söz konusu teknolojiyi nasıl kullanabileceklerinin test edilmesi planlanıyor. Truepic ve Qualcomm‘un projesi, planın donanıma nasıl entegre edilebileceğini gösteren ilk proje olarak karşımıza çıkıyor. İlk hamlelerin ise Samsung tarafında yapılacak iş birliği ile gelmesi planlanıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası