SonTakip

Boston Dynamics robotu Ford fabrikasında çalışacak

En çok tanına robotlardan olan Boston Dynamics robotu Spot, dünyanın önde gelen otomotiv firmalarından olan Ford için çalışmalara başlıyor …

Boston Dynamics robotu Ford fabrikasında çalışacak

En çok tanına robotlardan olan Boston Dynamics robotu Spot, dünyanın önde gelen otomotiv firmalarından olan Ford için çalışmalara başlıyor. Fabrikalarda daha çok görülmeye başlanan robot sistemler sayesinde üretim süreci daha kolay hale geliyor.

Kendi üretiminde de bu robotlara yer vermeye hazırlanan Ford, kısıtlı sayıda olsa da ünlü robotu fabrikasında çalıştıracak. Köpek gibi yürüşe sahip olan robotlar, iş alanında gücünü göstermiş olacak.

Boston Dynamics robotu işe başlıyor

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden olan Ford, fabrikasında görevlendirmek üzere 2 adet ünlü robotu göreve almaya hazırlanıyor. Bu robotlar daha önce de bilindiği gibi 4 bacaklı bir tasarıma sahip. Köpeği andıran yürüyüşüyle adını duyuran Spot, 30 kg civarında yük taşıyabiliyor. Bunun sayesinde de robotların şanzıman imalatında çalışabileceği belirtiliyor.

Ford yaptığı çalışmada sisteme adapte olacak olan Boston Dynamics robotu Spot için planlar yapıldığını belirtti. Ancak bu planların ne kadar oranda gerçekleşeceğinin öngörülmediği söylendi. Robotların sahip olduğu sensörler sayesinde uyumlu çalışabileceği de beklentiler arasında.

Robotların Ford fabrikasında çalışmasıyla birlikte birkaç avantaj sağlanmış olacak. İlk olarak robotlar sayesinde azalan imalat süresi kendisini gösteriyor. Manuel çalışmalara göre daha gelişmiş hesaplamalara ve sensörlere sahip olan robotların çalışmaları hızlandırabileceği belirtiliyor.

İkinci olarak da robotlar 5 farklı kamerayla donatılacak. Lazer tarayıcılarla birlikte etrafı tanımlayabilen robotlar, aralıksız 3 mil hızla 2 saat hareket kabiliyetine sahip olacak. Robotlarca toplanan veriler de kullanılmak üzere depolanacak.

Ford tarafından alınan robotların memnuniyet vermesi halinde, çalışacak robot sayısının artabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası