SonTakip

Bir ilk: YouTube sıkıcı reklamlarını kaldırıyor!

YouTube, Yer Paylaşımlı Reklam çeşidini kaldıracaklarını açıkladı! Sosyal medya platformu bir ilk olan bu uygulama için işte detaylar.

Bir ilk: YouTube sıkıcı reklamlarını kaldırıyor!

YouTube, bugün paylaştığı yazıda masaüstü sürümü için geçerli olan reklam çeşidini kaldırma kararı aldığını açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan şirket, bu reklam biçiminin videoları engellediğini düşündüğünü belirtti. Peki, YouTube hangi reklam çeşidini kaldırıyor ve ne zaman itibaren reklamlar görünmeyecek? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

YouTube, Yer Paylaşımlı Reklam çeşidini kaldırıyor

YouTube, blog hesabından paylaştığı yazıda Yer Paylaşımlı Reklam çeşidini kaldıracaklarını açıkladı. Fakat bu değişiklik, 6 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu tarihten sonra sadece masaüstü sürüm için geçerli olan Yer Paylaşımlı Reklam biçimi gösterilmeyecek.


YouTube Yer Paylaşımlı Reklam için örnek

YouTube, oldukça eski olan bu reklam çeşidinin kaldırması için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istediklerini paylaştı. Öte yandan şirket, reklam ekleyen içerik oluşturucuları için etkileşimlerin diğer reklam biçimlerine kayacağını belirtti. Yani bu reklamın eksikliği ile oluşan etkileşimler diğer reklamlarla geri dönecek.

YouTube, bu reklam çeşidini biraz da kullanıcılarının geri bildirimi doğrultusunda kaldırdı. Çünkü Yer Paylaşımlı Reklam çeşidi, videoların alt kısmına gelerek videonun bir bölümünü kapatıyor.

YouTube şirket politikasına göre içerik oluşturucuları, sadece tıklanan reklamlara para veriyor ve için bu reklamların tıklanması diğerlerine göre oranla daha geri planda kalıyor. Yani içerik oluşturucuları, bu reklam türü üzerinden çok da para kazanmıyordu.

Reklamın varlığı sadece YouTube kullanıcısının deneyimini kötü etkiliyordu. Platform, yaptığı açıklamada ek olarak da diğer reklam biçimleri için herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladı.

Öte yandan YouTube, Music bölümü için Podcast eklediğini ve ve bu içerikleri arka planda da dinleyebileceklerini açıklamıştı. Fakat bu özelliğin ne zaman kararlı sürüme geleceği belli değil.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası