SonTakip

Bill Gates’in yeni nükleer santralinin yeri belli oldu

Bill Gates tarafından 15 yıl önce kurulan TerraPower ve Warren Buffet’ın sahibi olduğu PacifiCorp, kısa süre önce yeni nesil nükleer santraller …

Bill Gates’in yeni nükleer santralinin yeri belli oldu

Bill Gates tarafından 15 yıl önce kurulan TerraPower ve Warren Buffet’ın sahibi olduğu PacifiCorp, kısa süre önce yeni nesil nükleer santraller için güçlerini birleştirdiler. Temiz ve daha verimli enerji üretmek isteyen bu iki şirket, geleneksel reaktörlerden farklı yakıtlarla çalışan küçük ve gelişmiş tesisler inşa etmeyi amaçlıyor.

Son olarak hazırlıklarını tamamlayan TerraPower, ilk yeni nesil nükleer santralin nereye inşa edileceğini açıkladı.

Bill Gates yeni santraller için ABD’yi seçti

Kısa süre önce yapılan açıklamaya göre bu iki şirket, ilk Natrium reaktör projesini başlatmak için Wyoming‘deki emekliye ayrılan bir kömür arazisini seçti. Geleneksel reaktörlere kıyasla daha temiz enerji sağlayacak olan bu tesisler, karbonsuz enerji sağlayacak kritik bir teknoloji olarak kabul ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Wyoming Valisi Mark Gordon, “Bu, karbonsuz enerjiye ulaşma yolundaki en hızlı ve net rotamızdır. Nükleer enerji açıkça en verimli ve temiz yöntemlerden biridir.” ifadelerini kullandı. ABD ve çeşitli hükümetlerin de desteklediği projenin maliyeti ise oldukça yüksek.

TerraPower‘ın başkanı ve CEO‘su Chris Levesque, bir süre önce yaptığı açıklamada inşaat süresinin yaklaşık 7 yıl olduğunu söylemişti. Her biri adeta küçük bir şehre yetecek kadar güç üretebilecek olan bu tesislerin tanesinin ise 1 milyar dolara mal olması bekleniyor. Pek çok kişinin şüpheyle yaklaştığı projenin gerçekten temiz enerji sunup sunamayacağı ise önümüzdeki yıllarda belli olacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası