SonTakip

Avrupa Birliği’nden Apple için yeni hamle

Güvenlik ve gizlilik denince akla ilk gelen şirketlerden biri olan Apple’ın Avrupa Birliği sorunlarına bir yenisi ekleniyor. Avrupa Birliği …

Avrupa Birliği’nden Apple için yeni hamle

Güvenlik ve gizlilik denince akla ilk gelen şirketlerden biri olan Apple’ın Avrupa Birliği sorunlarına bir yenisi ekleniyor. Avrupa Birliği, Apple NFC teknolojisi hakkında yeni yasa çıkarmak için hazırlanıyor.

Avrupa Birliği, Apple NFC teknolojisi için yasa çıkaracak

Apple, güvenlik nedeniyle NFC erişimini kısıtladığını ve birçok müşterisinin şirket tarafından sağlanan kullanım kolaylıklarını benimsediğini açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl Almanya tarafından yürürlüğe sokulan yasadan sonra şimdi de Avrupa Birliği yeni bir yasa ile gündeme geldi.

Birçok analist uzun süredir Apple’ın NFC özelliğini Apple Pay’in ötesine taşıyacağını belirtiyordu ancak şirket tarafından henüz radikal bir adım atılmadı. Bununla beraber geçtiğimiz yıl Almanya tarafından alınan karar neticesinde Apple’ın NFC özelliğini makul bir ücret karşılığında rakiplerinin kullanımına açması gerekecek.

Bu emsal karardan sonra Avrupa Komisyonu 27 ülkede yürürlüğe girecek bir yasa için çalışma başlattıklarını duyurdu. 2022’de yürürlüğe girmesi beklenen yasa ile birlikte başta Apple olmak üzere ürün özelliklerini kısıtlayan şirketleri zorlu bir süreç bekliyor.

Avrupa Parlementosu üyesi Markus Ferber, ” Finansal hizmet sunan teknoloji şirketlerinin daha fazla denetim görmesi gerekiyor. Her ne kadar yeni kurallar gecikmiş olsa da hem şirketler hem de son kullanıcılar için yararlı olabilecek kararlar almayı hedefliyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası