SonTakip

Araba hırsızlarının favori modeli belli oldu

Pandemi süreciyle birlikte yaşanan çip krizi araç fiyatlarının zamlanmasına sebep oldu. Yükselen fiyatlar nedeniyle araç hırsızlığında gözle …

Araba hırsızlarının favori modeli belli oldu

Pandemi süreciyle birlikte yaşanan çip krizi araç fiyatlarının zamlanmasına sebep oldu. Yükselen fiyatlar nedeniyle araç hırsızlığında gözle görülür oranda artış gerçekleşti. Almanya’da gerçekleştirilen araba hırsızlıklarında en çok çalınan modeller ile ilgili rapor yayımlandı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araba hırsızları için yeni bir dönem başladı. Hırsızlık için bilgisayar ile birlikte RF sinyal bozma ve kopyalama için cihaz kullanan hırsızlar, yeni nesil araçları daha kolay şekilde çalabiliyor.

Araba hırsızlarılarının favorisi: Range Rover Velar

Autobuild tarafından yapılan araştırmaya göre Almanya’daki araba hırsızları, 2020 yılında en çok Range Rover Velar modeline yöneldi. En çok çalınan araba modeli olan Range Rover Velar, ortalama 45.000 euro fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.


Almanya’da araba hırsızlarının favori modelinin Range Rover Velar olduğu açıklandı.

Alman Sigorta Birliği (GDV) tarafından yayımlanan raporda 1.000 adet sigortalı araç örneği incelendiği ve yüzde 15.5 çalınma oranının olduğu belirtiliyor. Ortalama 60.467 dolar hasar harcaması yapıldığını belirden GDV, artan hırsızlık olaylarına dikkat çekti.

Range Rover Velar modelinden sonra en çok çalınan araçlar BMW X6 ve Kia Stinger olarak açıklandı. BMW X6 için ortalama 52.641 dolar harcama yapıldığını belirten yetkililer, Kia Stinger için ise 36.794 dolar olduğunu söyledi.

Listedeki ilk spor otomobil modelinin sekizinci sırada yer alan Porsche 911 olduğu belirtildi. En çok çalınan ikinci spor otomobil modeli ise Ford tarafından üretilen Edge.

Marka bazında en çok çalınan araçlarda birinci sırada Land Rover yer alıyor. İkinci sırada yer alan Porsche, binde 0.7 paya sahip Mazda’yı geride bıraktı. Dört ve beşinci sırada ise sırasıyla Mitsubishi ve Toyota yer alıyor. En çok çalınan ilk 5 marka arasında 3 adet Japon firmasının yer alması dikkat çekiyor.

Almanya’nın başkenti Berlin, en çok araba hırsızlığının gerçekleştiği şehir olarak kayıtlara geçti. Berlin’de 2020 yılında yaklaşık 2.276 sigortalı aracın çalındığını belirten yetkililer, toplam 248 milyon dolarlık soygun gerçekleştirdi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası