SonTakip

Apple’ın başı Birleşik Krallık’la dertte!

Apple uzun süredir kullanıcılar tarafından iPhone‘lar ve diğer cihazlarına getirdiği her güncellemede performans kaybının yaşanmasıyla …

Apple’ın başı Birleşik Krallık’la dertte!

Apple uzun süredir kullanıcılar tarafından iPhone‘lar ve diğer cihazlarına getirdiği her güncellemede performans kaybının yaşanmasıyla suçlanıyordu. Kullanıcılar yaşanan bu performans kayıplarından oldukça şikayetçi.

Apple, cihazlarının ömürlerini kısaltmakla suçlanıyor

The Guardian‘ın haberinde Çevre Denetim Komitesi, Apple gibi teknoloji devlerine elektronik atıklar üzerindeki etkisini azaltmaları için baskı yapıyor. Birleşik Krallık‘taki milletvekilleri Apple’ı ürünleriyle ilgili “yerleşik eskimeyle” suçladı ve şirketin kasıtlı olarak ürünlerini tamir etmeyi neredeyse imkansız hale getirdiğini söyledi. Milletvekilleri tarafından hazırlanan rapor, ürünlerin kullanım ömrünün kasıtlı olarak kısaltılmasını içeren birçok elektronik üründeki “yerleşik eskimeyi” kınamaktadır. Ayrıca milletvekilleri tarafından yapılan bir soruşturmaya göre, Apple gibi büyük teknoloji şirketleri elektronik cihazlarındaki dahili bileşenleri lehimleyerek onarılmasını zor hale getirdiğini ortaya çıkardı. Raporda, özellikle Apple ürünlerinin onarılması zor ve maliyetli olduğu için tüketiciler cihazlarını onarmaktansa, yenisini satın almaya yöneldiği belirtiliyor.

Milletvekilleri, tüketicilerin sahip oldukları ürünler üzerinde kontrol sahibi olmadıklarını, cihazlarındaki bileşenleri kendi kendilerine tamir etmek için yerlerinden çıkaramayacaklarını ve sorunlarının nasıl çözüleceği ile ilgili bir kılavuzlarının olmadığını vurguluyor. Apple, bu rapora yanıt vererek, tüketicinin onarım ve geri dönüşüm seçeneklerinin yanı sıra ürünlerinde kullanılan geri dönüştürülmüş malzemeleri işaret ederek çevreye olan bağlılığını vurguladı. Apple şu şekilde bir açıklamada bulundu “Apple’ın kaynakları ve gezegeni koruma çabalarını yansıtmayan Çevre Denetim Komitesi raporu karşısında şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. Müşterilerin ticaret ve her zamankinden daha güvenli, kaliteli onarımlar almaları için daha fazla seçeneğimiz bulunuyor ve yeni Apple Watch, iPad ve iPhone serimizin tamamındaki temel bileşenlerde geri dönüştürülmüş malzeme kullanılıyor. Apple’ın endüstri lideri taahhütlerini belgelemek ve gelecek nesle temiz bir ekonomi ve sağlıklı bir gezegen bırakmak için parlamento ve hükümetle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası