SonTakip

Apple’dan düşündüren gizlilik reklamı!

Veri gizliliği konusunda kullanıcıların güvenini kazanan ve iOS 14 ile konumu tam olarak göstermemek başta olmak üzere birçok yeni gizlilik …

Apple’dan düşündüren gizlilik reklamı!

Veri gizliliği konusunda kullanıcıların güvenini kazanan ve iOS 14 ile konumu tam olarak göstermemek başta olmak üzere birçok yeni gizlilik özelliğini kullanıcılarla sunmaya hazırlanan Apple yeni bir reklam filmi ile karşımıza çıktı.

Apple gizlilik reklamı ile karşımızda: Aşırı Paylaşım!

Reklama yakından baktığımızda, gizlilik konusunda yapılan hataların eğlenceli bir şekilde canlandırıldığını görüyoruz. Hiciv tarzından yararlanılan reklamda, kişisel bilgileri herkesin içinde düşünmeden söyleyen insanlar gösteriliyor.

Safari  – “Boşanma avukatı bulmak için sekiz siteye baktım.”
Arka plan: Safari, yolunuza çıkan izleyicileri ortadan kaldırır. Akıllı Takip Önleme özelliği, sizi bir siteden diğerine izleyen reklamverenleri durdurmaya yardımcı olur.
Apple Harita – “Evim buraya 300 metre uzaklıkta.”
Arka plan: Harita uygulaması, verilerinizi Apple ID’nizle ilişkilendirmez ve Apple gittiğiniz yerlerin geçmişini tutmaz.
“Tüm hesaplarımın şifresi…”
Arka plan: Kredi ve banka kartı numaralarınız Apple tarafından gizlenir ve Apple, sizinle ilişkilendirilebilecek işlem bilgilerini saklamaz.
Apple Sağlık
“Kalp atış hızım şu anda 150, 151, 152, şimdi tekrar 150 oldu.” – Arka plan: Sağlık uygulamasının hangi bilgileri alabileceğini ve bu bilgilerin kimlerle paylaşılacağını siz kontrol edersiniz. Telefonunuz parola, Touch ID veya Face ID ile kilitliyken Sağlık uygulamasındaki tüm sağlık ve fitness verileriniz şifrelenir. watchOS ve iOS’in en yeni sürümlerini kullanıyorsanız ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz sağlık ve aktivite verileriniz Apple’ın okuyamayacağı bir şekilde yedeklenir.
Safari
İnternette gezinme deneyimi hızlı, güçlü ve gizli olmalı. iOS 14 sayesinde Safari şimdi her zamankinden çok daha hızlı ve yetenekli. Üstelik gizliliğinizi korumanıza yardımcı olacak yepyeni yollara da sahip.
Dünyanın en hızlı cep telefonu tarayıcısı Safari, ışık hızındaki JavaScript motoru sayesinde Android işletim sistemindeki Chrome’a kıyasla 2 kata kadar daha hızlı JavaScript performansı sunuyor.
Safari, parolalarınızın veri ihlaliyle ele geçirilmediğinden emin olmak için kayıtlı parolalarınızı güvenli bir şekilde kontrol ediyor. Bunu yapabilmek için güçlü kriptografi tekniklerini kullanarak parolalarınızın türevlerini ele geçirilmiş parolalardan oluşan bir listeyle düzenli olarak karşılaştırıyor. Karşılaştırma işlemi, parola bilgilerinizin Apple dahil kimseye açıklanmadığı güvenli ve gizli bir yöntemle yapılıyor. Ayrıca kullandığınız bir parola güvenli değilse Safari sizi uyarıyor.
Gizlilik Raporu
Şimdi web sitelerinin gizliliğiniz konusunda nasıl hareket ettiğini daha iyi anlamak için Gizlilik Raporu düğmesine dokunmanız yeterli.
Apple ile Giriş Yap özelliği
Uyumlu uygulamalarda oturum açarken Apple ile Giriş Yap özelliğine kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece sahip olduğunuz hesabı kullanmaya devam ederken takip etmeniz gereken parola sayısını azaltıyorsunuz.
 
App Store’a eklenen gizlilik bilgileri
Şimdi App Store’dan uygulama indirmeden önce her bir uygulamanın gizlilik şartlarını daha da iyi anlamanızı sağlayan bilgilere ulaşabiliyorsunuz.
Kayıt göstergesi
Bir uygulama mikrofonunuzu veya kameranızı kullanırken ekranınızın üst kısmında bir gösterge beliriyor. Ve Denetim Merkezi’nde herhangi bir uygulamanın son zamanlarda onları kullanıp kullanmadığını görebiliyorsunuz.
Yaklaşık konum
Yerel haberler veya hava durumu gibi uygulamaları kullanırken tam konumunuz yerine yaklaşık konumunuzu paylaşabiliyorsunuz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası