SonTakip

Apple’dan App Store komisyonları için önemli karar

Birçok kez gündem olan Apple App Store komisyonları için firmadan geri adım geldi. Artık belirlenen şartları taşıyan firmalarla daha düşük oranlı …

Apple’dan App Store komisyonları için önemli karar

Birçok kez gündem olan Apple App Store komisyonları için firmadan geri adım geldi. Artık belirlenen şartları taşıyan firmalarla daha düşük oranlı gelir paylaşımı yapılacak. Bu gelir paylaşımı nedeniyle Epic Games ve Spotify, Apple ile karşı karşıya gelmişti.

App Store’da faaliyet gösteren ve gelir elde eden uygulamaların yüzde 30’luk kazancı Apple’a gidiyor. Bu oranı yüksek bulan yazılım geliştiriciler, konuyu birçok kez gündeme getirmişti.

App Store komisyonları için değişiklik

App Store Küçük İşletme Destekleme Programı ismiyle yapılan değişikle birlikte, büyük firmalara göre küçük kazancı olarak geliştiriciler daha az oranda gelir paylaşacak. Daha önceden her bir geliştirici için yüzde 30 oranında gelir paylaşımı bulunuyordu. Ancak alınan yeni kararla birlikte yıllık geliri 1 milyon dolardan az olan geliştiriciler, yüzde 15 oranında kesinti yaşayacak.

App Store komisyonları için yapılan değişikliğe başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuru sonucunda uygulama satılırken elde edilen gelirler, uygulama içi gelirler ve abonelik gelirleri yüzde 15 üzerinden değerlendirilecek.

Eğer geliştiricinin geliri yıl içinde 1 milyon doları aşarsa, bütün yıl elde edilen gelir için yüzde 30 oranında kesinti olacak. Eğer tekrardan 1 milyonun altına düşüş yaşanırsa, gelecek yıl için yüzde 15 gelir kesintisi olacak.

Konuyla ilgili açıklama Apple’ın resmi basın odasından yapıldı. Açıklamada, Apple CEO’su Tim Cook da küçük işletmelerin önemine değinerek, birçok kişinin girişimci ve çalışan olmasının bu yazılımlar sayesinde olduğunu söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası