SonTakip

Apple, Siri’ye Amazon’un popüler özelliğini getiriyor

Yüksek sesli bir ortamda bulunduğunuzda Apple’ın sesli asistan hizmeti Siri, ona verdiğiniz komutu algılayabilir. Fakat verdiği cevabı duymakta …

Apple, Siri’ye Amazon’un popüler özelliğini getiriyor

Yüksek sesli bir ortamda bulunduğunuzda Apple’ın sesli asistan hizmeti Siri, ona verdiğiniz komutu algılayabilir. Fakat verdiği cevabı duymakta güçlük çekebilirsiniz. Daha sessiz bir ortamda bulunduğunuzda ise Siri’nin sesi size bağırıyormuş gibi gelebilir.

Teknoloji devi Apple bu durumun önüne geçecek bir patent aldı. Yakında Siri, ses seviyesini iPhone kullanıcılarının bulunduğu ortama göre ayarlayabilecek. Daha önce Amazon’un Alexa hizmetinde karşılaştığımız bu özellik, artık nihayet iPhone’larda da rahatlıkla kullanılabilecek.

Siri yakında bağırma veya fısıldama seçenekleri ekleyecek

Apple’ın aldığı son patent ileride Siri’nin ses seviyesini ve konuşmasını çevresel faktörlere göre değiştirecek. Popüler sesli asistan uygulaması odanın gürültülü ya da sessiz olduğunu otomatik olarak algılayacak. Kullanıcılara buna bağlı olarak daha yüksek ya da daha alçak bir ses tonuyla hitap edecek.

Siri yakında kullanıcılarla ortam koşullarına göre konuşacak.

Patentte yer alan detaylar ayrıca Siri’nin sizin ses seviyenize uyum sağlayacağını da gösteriyor. Nasıl konuştuğunuzu tespit eden yapay zeka, ona bağırdığınızı anladığında kalabalık bir ortamda bulunduğunuzu düşünecek. Aksi şekilde kısık sesle konuştuğunuzda da Siri size fısıltıyla yanıt verecek.

Apple, Amazon’un izini sürüyor

Bağırarak ve fısıldayarak konuşan bir sesli asistan özelliği ilk olarak Apple’ın aklına gelen bir fikir değil. Zira aynı fonksiyonu daha önce Amazon tarafından geliştirilen Alexa dijital asistanında da görmüştük.

Yukarıdaki patente oldukça benzer bir şekilde ortam sesine uyum sağlayan Alexa özelliği, aslında uzun süredir birçok kullanıcının aşina olduğu bir fonksiyon. Fakat Apple bunu biraz geç fark etti.

Alexa, Apple’ın yeni patentinde uygulayacağı özelliği yıllardır sunuyor.

Ortaya çıkan yeni Apple patenti şimdilik yalnızca bir fikir. Yani yakında bir iPhone telefonunda bu özellik ile karşılaşacağımızın kesin bir garantisi yok. Zira şirket her yıl bunun gibi birçok patent alıp bunlardan yalnızca küçük bir kısmını hayata geçiriyor. Bu patentin uygulanıp uygulanmayacağı ise yakında belli olacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası