SonTakip

Apple, Rusya’nın yasasını uygulamaya başladı

Apple, yeni yasa sayesinde artık Rus iPhone kullanıcılarına kurulum sırasında yerel uygulamalar sunmak zorunda. MacRumors‘ın haberine göre Rusya …

Apple, Rusya’nın yasasını uygulamaya başladı

Apple, yeni yasa sayesinde artık Rus iPhone kullanıcılarına kurulum sırasında yerel uygulamalar sunmak zorunda. MacRumors‘ın haberine göre Rusya’da satın alınan iPhone’lar bugün yürürlüğe giren yeni bir yasa sayesinde başlangıçta Rus yapımı uygulamaların bir listesini gösteriyor.

Yeni güncellemenin standart iPhone kurulum sürecinin bir parçası olduğu ve kullanıcının Konum Servislerine veya Uygulama Analizine izin vermek gibi diğer seçenekleri seçtikten sonra göründüğü belirtiliyor.

Apple yasayı geçen ay kabul etti

Bir düzine uygulamanın yer aldığı liste, gösterilmeden önce bir uyarı metninde “Rus yasal gerekliliklerine uygun olarak, indirilebilecek mevcut uygulamaları görüntülemeye devam edin” ifadesi öne çıkıyor.

Listedeki birçok uygulamanın arasında çeşitli Yandex uygulamaları, Mail.ru‘dan bir e-posta uygulaması, OK Live adlı bir video canlı yayın hizmeti ve popüler Rus sosyal ağı VK bulunuyor. 

Yeni düzenleme ilk olarak 2019‘da yürürlüğe giren ve üreticilerin ülkede satılan cihazlara Rus yapımı yazılımları önceden yüklemelerini gerektiren bir yasaya yanıt olarak geliyor. Bu düzenleme sonrasında geçen ay Apple, kullanıcılara başlangıçta Rus yapımı uygulamaları yükleme seçeneği sunarak yasalara uymayı kabul etti.

Yasa akıllı telefonları, tabletleri, akıllı TV‘leri, dizüstü bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarları kapsıyor. 

Reuters’e göre yasa, Rusya’nın yabancı şirketlere olan bağımlılığını azaltmanın yanı sıra internet üzerinde daha fazla kontrol elde etme girişiminin bir parçası.

Reuters ayrıca, yeni yasadan en çok Yandex ve Mail.ru‘nun yararlanacağını belirtiyor. Ancak geçen ay yaptığı açıklamada bir Rus yetkili, kullanıcılar arasında popüler olduğu takdirde alternatif uygulamaların da bu listeye dahil edileceğini belirtti.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası