SonTakip

Apple, iOS 14.5 ile birlikte kullanıcı gizliliği artıracak

iOS 14 ile birlikte kullanıcı gizliliğinin önemini vurgulayan Apple, gizlilik ihlali yapan uygulamalar konusunda daha katı olacak. Forbes’in …

Apple, iOS 14.5 ile birlikte kullanıcı gizliliği artıracak

iOS 14 ile birlikte kullanıcı gizliliğinin önemini vurgulayan Apple, gizlilik ihlali yapan uygulamalar konusunda daha katı olacak. Forbes’in iddiasına göre şirket, şeffaflık kurallarını ihlal eden uygulamaların güncellemelerini reddetti.

Apple, iOS 14.5 ile şeffaflık kurallarını tekrar gündeme taşıyor

Apple, veri gizliliği konusunda katı kurallara sahip olduğu için Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi uygulamalar ile sorun yaşıyor.

iOS 14.5 ile birlikte kullanıcılar, uygulamaların nokta atışı reklam göstermek için kullandığı veri takip özelliğini kapatabilecek.

Kullanıcı verilerini izlemeyi sağlayan geçici çözümleri de devre dışı bırakan yeni özellik, bazı uygulama geliştircilerinin güncelleme yayınlama konusunda sorun yaşamasına sebep oldu.

Bazı uygulama geliştiricileri, ” Uygulamanızda kullanıcıları takip etmek için bazı kod parçaları bulunuyor. ” mesajı ile uygulama güncellemelerinin reddedildiğini açıkladı.

Yazılım sürümü, son güncellemeden bu yana geçen süre, şarj seviyesi ve pil durumu gibi veriler de kişisel bilgi olarak yer alıyor.

Mobil pazarlama analisti Eric Seufert, ” Mobil analiz uygulaması Adjust, cihazların parmak izini kaydetmek için oluşturduğu SDK nedeniyle sorun yaşıyor. Birçok geliştirici Adjust SDK’sı nedeniyle güncelleme reddi aldığını söylüyor. ” ifadelerini kullandı. Adjust yaşanan sorun nedeniyle işlemci modeli, telefon hafızası, şarj durumu ve pil seviyesi gibi verilere erişen kodu kaldırmak için SDK’sını güncelledi.

Uygulamaların kullanıcılardan izinsiz veri elde etmesini engellemek isteyen Apple, reklam kimliği (IDFA) özelliğini aktif etti. Kullanıcılar, uygulamaların sunduğu IDFA özelliğini kapattığında diğer kullanıcı izleme yöntemleri de reddetmiş sayılacak.

iOS 14.5 sürümünün ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor. Bazı analistler, Apple’ın iOS 14.5 ile birlikte hayatımıza girecek olan şeffaflık özelliğini WWDC21 etkinliğinde tanıtacağını belirtiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası