SonTakip

Apple CEO’sundan çip sorunu uyarısı!

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan ürün kıtlığı, özellikle geçtiğimiz yıl patlak veren salgınla beraber hızını artırdı. Dünyanın dört bir …

Apple CEO’sundan çip sorunu uyarısı!

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan ürün kıtlığı, özellikle geçtiğimiz yıl patlak veren salgınla beraber hızını artırdı. Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli endüstriler konuya çözüm ararken, Apple CEO‘su Tim Cook tedarik sorunlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Araba, akıllı telefon ve bilgisayar gibi birçok endüstri, ürünlere olan talepleri karşılamak için mücadele ederken, Apple da bu sorunlardan etkilenen firmaların başında geldi. Konuyla ilgili konuşan CEO Tim Cook, tedarik sorunlarının yeni iPAD Pro ve iMac 2021 gibi kendi M1 çipine sahip ürünleri etkileyebileceğini ifade etti. CEO ayrıca kıtlığın Apple’ın Çarşamba günü açıkladığı ve yüzde 54 artış gösteren karını da tehdit edebileceğine dikkat çekti.

Apple CEO’su Tim Cook: “Süreci iyi idare ediyoruz”

Kıtlıkların ne zaman biteceğini tahmin etmenin çok zor olacağını vurgulayan Tim Cook, analistlere verdiği demeçte talep değil, arz yönlü olmayı beklediklerinin altını çizdi.

Cook “Eksikler öncelikle iPad ve Mac‘i etkiliyor. Talebimizi iyi idare ediyoruz ama ben diğerlerinin ne yaptığını bilmiyorum. Elimizden gelen en iyisini yapacağız, size söyleyebilieceğim bu” ifadelerini kullandı.

Çip üretme tesisleri neredeyse tam kapasitede çalışmasına rağmen, yüksek maaliyetler nedeniyle artan talebi karşılamakta gecikiyor. Quilter Cheviot‘un hisse senedi araştırma analisti Ben Barringer, BBC’ye verdiği demeçte üreticiler ve işletmelerin çözmeye çalıştığı yarı iletkenlerdeki kıtlığın kökeni olarak 2018’deki ABD-Çin ticaret savaşını göstermişti.

Öte yandan çip kıtlığının ne zaman çözüleceğiyle ilgili başka karamsar açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Zira başta Apple, Qualcomm ve AMD gibi büyük teknoloji şirketleri için tedarik sağlayan TSMC, piyasalardaki sorunun 2022’de de devam edeceğini, çözümün ise en erken 2023‘te sağlanacağını açıklamıştı. Bir başka tedarikçi Foxconn da TSMC‘ye benzer ifadeler kullandı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası