SonTakip

Android uygulamaları çöküyor! İşte sebebi ve çözümü

Dün geceden bu yana Android kullanıcıları, uygulamaların çökmesi gibi problemlerle karşılaşmaya başladı. Yaklaşık yedi saattir devam eden …

Android uygulamaları çöküyor! İşte sebebi ve çözümü

Dün geceden bu yana Android kullanıcıları, uygulamaların çökmesi gibi problemlerle karşılaşmaya başladı. Yaklaşık yedi saattir devam eden sıkıntıların akabinde Google nihayet konuya el attı. Hatanın kaynağı araştırıldı ve kısa sürede giderildi.

Google’dan gelen geri bildirimlere göre problemin kaynağı Android System Webview yazılımından kaynaklanıyor. Şirket dün bu yazılıma güncelle getirmişti. Aynı zamanda son Google Chrome güncellemesine bir düzeltme getirilmişti. Her iki uygulama da yenilenerek Google Play Store’da yayınlandı ve sonrasında problemler ortaya çıkmaya başladı.

Gelen raporlar çoğunlukla Gmail ve Amazon gibi uygulamaların kendi kendine kapandığına işaret etti. Twitter, Reddit ve Ekşi Sözlük gibi platformlar bu gibi raporlarla dolup taşarken; Google ise hatanın farkında olduklarını bildiren bir açıklama yaptı. Yeni güncelleme ile beraber problemlerin giderileceğini dile getirdi.

Android WebView kaynaklı hata kullanıcıların canını sıktı

Pek çok kullanıcının kısa sürede öğrendiği üzere problemin kaynağı Android WebView‘a yapılan son güncellemeden kaynaklanıyordu. Bilmeyenler için bu yazılım, geliştiricilerin web sayfalarını uygulamalarının içinde görüntülemelerine izin veren bir bileşendir. Yazılım her Android telefonuna otomatik olarak gelir. Play Store aracılığıyla ise otomatik olarak güncellemeleri alır. Bu nedenle çok sayıda kişi dün gece ve bu sabah saatlerinde beklenmedik bu hatayla karşılaşmaya başladı.

Android’deki uygulamalar WebView kaynaklı bir hata yüzünden kendi kendine çökmeye başladı.

Android WebView hatası çözümü

Android uygulamalarının kapanma hatasını çözmek için kullanıcıların elinde iki farklı seçenek bulunmakta. Bunlardan ilki uygulamayı tümüyle telefondan silmek. Fakat bazı cihazlar yazılımı tümüyle kaldırmaya izin vermiyor. Dolayısıyla bu kişiler uygulamayı geçici olarak durdurarak sorunu çözebilmekte. Bunu yapmak için ise aşağıdaki adımları takip etmek yeterli olacaktır:

Adım 1: Telefonunuzun Ayarlar sayfasını açın.

Adım 2: Uygulamalar ekranına girin.

Adım 3: Android System WebView‘i açın.

Adım 4: Sayfanın en altında yer alan Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın ve işlemi onaylayın.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası