SonTakip

Android sahte navigasyon tehlikesi ile karşı karşıya!

Android sahte navigasyon tehlikesi ile karşı karşıya!

App Store’un uygulama onay sisteminin aksine, Google Play Store’da geliştiricilerin istedikleri uygulamaları yayınlayabiliyor olması özgürlük bakımından büyük bir avantaj olsa da, büyük riskleri beraberinde getiriyor.

Google belirli aralıklar ile binlerce uygulamayı mağazadan kaldırdığını ve yeni önlemler aldığını duyursa da, Play Store’da Android kullanıcıları için tehdit oluşturan, kötü niyetli kişilerin geliştirdiği binlerce sahte uygulama yer alıyor.

App Store, Google Play Store’u adeta ikiye katladı!

Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store elde edilen gelir ile Google Play Store’u adeta ikiye katladı. İşte 2018 yılında uygulama mağazaların durumu!

Google Play’deki sahte navigasyon uygulamaları tehlike saçıyor!

Son dönemde ciddi bir artış gösteren sahte navigasyon uygulamaları ile bunlara yenileri eklendi. ESET’in güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, 15’in üzerinde sahte GPS navigasyon uygulaması tespit ettiklerini açıkladı.

“Haritalar ve GPS Navigasyon: Rotanızı kolayca bulun!” ve “GPS Haritaları, Rota Bulucu – Navigasyon, Yol Tarifleri” gibi popüler isimlerde olan bu uygulamalar Google Maps API’sını kullanarak bir harita uygulaması gibi davranıyor.

Ancak, Google’ın onayı olmadan sizlere reklam gösteren uygulamalar bu yolu kullanarak gelir elde edilmesini sağlıyor. Tuhaf olan ise Google’ın bu uygulamalara hiç bir şekilde müdahale etmiyor olması.

Google’ın belirlediği kurallar çerçevesinde, üçüncü taraf geliştiricilerin bir başka Google ürünü ile büyük oranda benzer olan veya aynı hizmetleri yeniden sunuyormuş gibi görünen uygulama ve servisler oluşturması yasak.

 

https://shiftdelete.net/android-sahte-navigasyon-tehlikesi-ile-karsi-karsiya

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası