SonTakip

Android modelleri deprem tespitinde kullanılacak

Google tarafından geliştirilen yeni sistemle Android modelleri, deprem tespiti için kullanılabilecek. Android 5.0 üzeri her model sayesinde …

Android modelleri deprem tespitinde kullanılacak

Google tarafından geliştirilen yeni sistemle Android modelleri, deprem tespiti için kullanılabilecek. Android 5.0 üzeri her model sayesinde yapılacak çalışmalarda modeller bir sismograf gibi kullanılabilecek.

Deprem konusunda milyonlarca cihazın kullanılmasını sağlayabilecek yeni sistem sayesinde, modellerde yer alan ivme ölçerler kullanılarak çalışmalar yapılacak. Bu sayede deprem hareketlerini takip etmek mümkün olacak.

Android deprem tespiti için çalışacak

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu ile Google arasında yapılan çalışmayla birlikte modellerde yer alan sensörler kullanılarak deprem bilgileri toplanacak. Halihazırda kullanılan sistemlere destek olacak olan sistem, kullanıcıların hissetmelerini onayladıktan sonra verileri merkezde toplayacak.

Android ile deprem tespiti için toplanan verilerde sadece depremin yaşandığına dair bilgi değil, depremin büyüklüğüne ait teknik veriler de toplanabilecek. Böylelikle yaşanan depremlerin daha hızlı bir şekilde kayıt altına alınması amaçlanıyor. Ayrıca deprem esnasında kullanıcılara bildirim gönderilerek gerekli önlemleri alması sağlanacak.

Konu hakkındaki gerekli denemelerin başladığı belirtiliyor. Eğer Android modeli sensörleriyle deprem olduğunu fark ederse bilgileri hemen merkeze gönderecek. Bununla birlikte kullanıcıya depremin uzaklığı, büyüklüğü gibi bilgiler gösterilecek. Ayrıca hangi şatlarda korunabileceği bilgisi de telefon ekranında yer alacak.

Özelliğin ilk olarak ABD’nin San Francisco eyaletinde kullanılması bekleniyor. Geliştirme programında San Francisco’da yer alan sistemler de kullanılacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası