Android kullanıcıları dikkat! İki uygulamada trojan tespit edildi

Mobil sektörün gelişimi ile kullanıcı güvenliğini tehdit eden kötü amaçlı yazılımların sayısında büyük bir artış yaşandı. İnsanların binbir …

Android kullanıcıları dikkat! İki uygulamada trojan tespit edildi

Mobil sektörün gelişimi ile kullanıcı güvenliğini tehdit eden kötü amaçlı yazılımların sayısında büyük bir artış yaşandı. İnsanların binbir zorluklarla kazandığı paralarına ve kişisel bilgilerine göz diken bilgisayar korsanları, pes dedirten yeni yöntemlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Bünyesinde kötü amaçlı yazılım (trojan) barındıran mobil uygulamalara günden güne yenileri ekleniyor. Son olarak Google Play Store’daki iki antivirüs uygulamasında SharkBot adlı bir trojan tespit edildi. Uzmanlar bu yazılımların vakit kaybetmeden kaldırılmasını öneriyor.

Android kullanıcılarına SharkBot trojan uyarısı

SharkBot, ilk olarak Ekim 2021‘de tespit edildi. Bankacılık truva atı olarak tanımlanan kötü amaçlı yazılım, TeaBot, FluBot ve Oscorp (UBEL) gibi çok faktörlü kimlik doğrulama kriterlerini atlama yeteneğine sahip. Aynı zamanda sızmış olduğu akıllı telefonlardan para transferi için kimlik bilgilerini çalabiliyor.


Bünyesinde Android trojanı (Sharkbot) barındıran iki uygulama

Tabii burada önemli bir detay daha söz konusu. Zira trojan, Google Play Store‘dan kaldırılsa da bir süre sonra farklı bir uygulamanın içerisine gizlenerek kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyor. Son olarak iki uygulamada daha söz konusu trojan tespit edildi.

Fox IT tarafından yayınlanan blog gönderisinde toplamda 60 binden fazla indirilen Mister Phone Cleaner ve Kylhavy Mobile Security adlı iki yazılımın büyük tehlike arz ettiği ve bünyelerinde SharkBot adlı trojan barındırdığı açıklandı. İki uygulama vakit kaybetmeden Google Play Store’dan kaldırıldı, ancak daha önce cihazlarına indirmiş olan kullanıcılar için tehlikenin devam ettiği belirtildi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası