SonTakip

Android güvenli mod nedir? Ne işe yarar?

Özgürlük noktasında pek çok yetenek barındıran Android işletim sistemi, güvenlik noktasında da birtakım özelliklerle geliyor. Güvenli modun ise …

Android güvenli mod nedir? Ne işe yarar?

Özgürlük noktasında pek çok yetenek barındıran Android işletim sistemi, güvenlik noktasında da birtakım özelliklerle geliyor. Güvenli modun ise bu özellikler arasında en popüleri olduğunu söyleyebiliriz. Peki Android güvenli mod nedir ve ne işe yarar? Yazımızda bu sorunun yanıtını veriyoruz.

Güvenli mod nasıl açılır veya nasıl kapatılır sorularının cevabına da birçok kişi ihtiyaç duyuyor. Bu konuya da açıklık getireceğiz.

Android güvenli mod nedir ve ne işe yarar?

Güvenli modun temel amacı cihazı zararlı yazılımlardan korumak ve kurtarmaktır. Bu kapsamda kimi zamana mod otomatik olarak açılırken, kimi zaman da kullanıcılar tarafından açılıyor. Açıldığında ise üçüncü parti uygulamaları geçici olarak devre dışı kalıyor. Dolayısıyla kullanıcılar sadece varsayılan aplikasyonlara erişebiliyor.

Aynı zamanda güvenli modun açılması cihazdaki sorunları düzeltebilir veya size sorunları teşhis edip çözme şansı verebilir. Ancak çoğu fonksiyon devre dışı kaldığı için güvenli modu kapatmak isteyebilirsiniz. Bu kapsamda Android güvenli mod nedir ve ne işe yarar sorusunun ardından en çok sorulan soru ”Güvenli mod nasıl kapatılır?” oluyor.

Android güvenli mod nasıl kapatılır?

Modu kapatmak için yöntemler her cihazda aynı olmayacaktır. Ancak çoğunluk için geçerli olan adımları aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

  • Cihazınızı yeniden başlatın.
  • Yeniden başlatma işlemi çözüm olmadıysa, cihazı tamamen kapatın ve 5 dakika civarında kapalı kaldıktan sonra tekrar açın.
  • Yukarıdaki adımlar sonrasında da güvenli modda kalıyorsanız, takılı kalan tuş olup olmadığından emin olunuz. Genellikle sıkışmış düğmeler, cihazların güvenli modda kalmasına yol açıyor.
  • Güvenli mod sorununa kaynak olacak noktalardan biri de yakın zamanda cihaza yüklediğiniz uygulamalar. Ayarlar kısmından uygulamalar bölümüne giderek, kısa süre önce yüklediğiniz aplikasyonları kaldrınız.
  • Cihaz, güvenli modda kalmaya devam ediyorsa, fabrika aylarına döndürebilirsiniz. İşlem öncesinde verileri yedeklemeyi unutmayınız.

Android güvenli mod nasıl açılır?

Android güvenli modu kapatmak isteyen kullanıcıların yanı sıra güvenli modu açmak isteyenler de oluyor. Bu işlemi yapmak için de aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Cihazı kapatın.
  • Güç düğmesine basılı tutun ve başlangıç ekranı çıktığında ses azaltma tuşuna basılı tutmaya başlayın.
  • Bazı cihazlarda telefonunuz açıkken güç butonuna basılı tuttuğunuzda, gelen ekranda ‘güvenli mod ile aç’ seçeneği de yer alır.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası