SonTakip

Anakart ve ekran kartı fiyatları artabilir! İşte nedeni

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada patlak veren çip krizinden birçok sektör etkilenmiş durumda. Beyaz eşya, elektronik ve otomotiv …

Anakart ve ekran kartı fiyatları artabilir! İşte nedeni

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada patlak veren çip krizinden birçok sektör etkilenmiş durumda. Beyaz eşya, elektronik ve otomotiv sektöründe boy gösteren onlarca şirket, bu süreçte üretim hızını ciddi ölçüde yavaşlatırken, bu noktada fiyatlar da hiç olmadığı kadar yükseldi.

Son olarak ortaya çıkan yeni raporlar, bilgisayar donanımının en önemli üyelerinden anakart ve ekran kartı fiyatlarının ilerleyen dönemlerde artacağını iddia ediyor, ancak bu sefer ana neden çip krizi değil.

Bakır folyo kıtlığı ekran kartı ve anakart fiyatlarını artırabilir

İlk etapta biraz garip gelebilir, ancak ilerleyen dönemlerde bakır folyo krizinin patlak vereceği ve bu durumda en çok ekran kartı ve anakart gibi donanımların etkileneceği iddia ediliyor. Bilindiği üzere şu anda neredeyse tüm elektronik ürünlerde kullanılan baskılı devre kartlarının yapımında bakır folyo ve bakır kaplı laminat (CCL) kullanılıyor.

DigiTimes tarafından yayınlanan raporlara göre, CCL’leri yapmak için kullanılan malzemelerin tedariği konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı. Hatta raporda kıtlık olarak adlandırılan bu durum, bakır folyoların maliyetlerinde ciddi bir artış olacağını, uzun süreçte ekran kartı ve anakart gibi donanımların da bundan doğrudan etkileneceği şeklinde ifade edildi.

Bunun yanı sıra raporda bakır fiyatlarının 2020 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren artmaya başladığı ve bu artışın yüzde 35 seviyelerini gördüğü belirtildi. Bu nedenle bakır folyo krizinin başlamasıyla özellikle yüksek miktarda bakır kullanılan baskılı devre kartlarına sahip donanımlarda ciddi fiyat artışları öngörülüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası